Terapia par

Na czym polega terapia małżeńska i kiedy warto pójść

26 maj 2023
7 min czytania
Terapia małżeńska to jeden ze sposobów na to, aby uratować związek i zażegnać kryzys w małżeństwie. Samodzielne naprawienie relacji nie zawsze jest możliwe, a narastający konflikt, obarczanie winą lub oddalanie się od siebie często kończą się rozwodem.
Na czym polega terapia małżeńska i kiedy warto pójść
Spis treści

Terapia małżeńska to jeden ze sposobów na to, aby uratować związek i zażegnać kryzys w małżeństwie. Samodzielne naprawienie relacji nie zawsze jest możliwe, a narastający konflikt, obarczanie winą lub oddalanie się od siebie często kończą się rozwodem. Spotkanie ze specjalistą pomoże znaleźć odpowiednie rozwiązanie, choć nie zawsze jest to walka o związek.

Na czym polega terapia małżeńska?

Drobne nieporozumienia i kryzysy w związku są naturalne. W większości przypadków nie stanowią powodu do niepokoju i nie powinny osłabiać relacji małżonków. Trudności pojawiają się w momencie, gdy w codzienność wdaje się spór, złość i smutek, a namiętne uczucia oraz intymne relacje wygasają. Choć w wielu przypadkach oznacza to rozpad pożycia małżeńskiego, wcale nie musi kończyć się w rozwodem.

Terapia małżeńska ma na celu nie tylko ratowanie związku, ale przede wszystkim budowanie relacji i naukę komunikacji. Słuchanie drugiej osoby i wspólne cele to podstawa małżeństwa, a różnice temperamentu czy odmienny wzorzec zachowań mogą utrudniać komunikowanie się. Psycholog małżeński pomaga także w pogłębianiu związku i realizowaniu potrzeb każdego z małżonków.

Jak przebiega terapia małżeńska?

Jak wygląda terapia małżeńska? Pierwszą rzeczą, od której rozpocznie pracę terapeuta małżeński, jest rozpoznanie problemu. Czasem powodem nieporozumień są prozaiczne rzeczy, jak brak czasu czy kariera jednego z małżonków. W innych przypadkach jest to zaburzona komunikacja lub odmienne wartości. Początek związku zazwyczaj kierowany jest namiętnością i idealizacją, dlatego wychwycenie różnic przychodzi z czasem.

Gdy małżonkowie poznają genezę własnych problemów, mogą zrozumieć emocje i zachowania, które utrudniały im pogłębianie związku. Odmienne style przywiązania czy problemy wyniesione z domu rodzinnego mogą negatywnie wpływać na okazywanie uczuć. Zazwyczaj cierpi na tym przy okazji bliskość fizyczna. Terapia związkowa pozwala więc zrozumieć drugą stronę i otworzyć się na jej potrzeby.

Co się robi na terapii małżeńskiej?

Skuteczna terapia małżeńska to nie tylko diagnozowanie problemu, ale przede wszystkim wdrażanie zmian. Małżeństwo musi być więc otwarte na wspólną pracę. Początkowo jest to zwykła rozmowa o emocjach, ale z czasem terapeuta może zaproponować więcej, np. wyjście na randkę, wspólną podróż lub zrealizowanie skrytego marzenia. Spojrzenie z zewnątrz pozwala psychoterapeucie dostrzec błędy w komunikacji i zalecić bardziej empatyczną formę wyrażania emocji oraz potrzeb. Często okazuje się, że kłótnie i rozpad związku spowodowane są po prostu odmiennym interpretowaniem wydarzeń i zachowań.

O co pytają na terapii małżeńskiej?

Podczas sesji terapeutycznej psycholog zapyta o podstawowe kwestie, takie jak:

 • istota i źródło problemów małżeńskich,
 • podwód podjęcia terapii i oczekiwania względem niej,
 • odczuwane emocje,
 • priorytety,
 • dopasowanie w związku,
 • życie codzienne w małżeństwie,
 • dobre i złe strony małżeństwa.

Należy jednak pamiętać, że psychoterapia jest procesem leczniczym i z czasem mogą pojawić się bardziej intymne pytania, które pozwolą dotrzeć do fundamentalnych problemów. Rolą dobrego psychologa małżeńskiego jest zrobić to w empatyczny, dyskretny i nieoceniający sposób, aby stworzyć najlepsze podłoże do porozumienia między małżonkami. Akceptacja trudnych tematów bywa trudna, ale przepracowanie najważniejszych kwestii w małżeństwie często tego wymaga.

Czy warto udać się na terapię małżeńską?

Samodzielne rozwiązanie problemów w związków nie zawsze jest możliwe. Gdy zawodzi komunikacja, próby konfrontowania się z małżonkiem mogą jedynie zaognić konflikt i przyspieszyć rozpad małżeństwa. W takim przypadku zalecana jest terapia małżeńska. Efekty wspólnej pracy z terapeutą są zazwyczaj lepsze, bowiem wiele rzeczy łatwiej zaakceptować, gdy zwraca na nie uwagę neutralny psycholog, a nie druga połówka w związku. Dobra psychoterapia daje nie tylko porady małżeńskie pozwalające rozwiązać kryzys, ale też psychologiczną wiedzę na temat relacji w związku.

Kiedy warto udać się na terapię małżeńską?

Trójczynnikowa koncepcja miłości Sternberga zakłada, że podstawę szczęśliwego związku tworzą trzy rzeczy: namiętność, intymność (bliskość) oraz zaangażowanie (zobowiązanie). O ile małżeństwa są w stanie trwać po zaniku namiętności i intymności, wraz z zanikiem zaangażowania następuje rozpad związku. Jest jednak wiele oznak, które sygnalizują pogorszenie relacji na długo przed tym etapem, m.in.:

 • narastający dystans fizyczny i psychiczny,
 • kłótnie i wzajemne oskarżanie się,
 • brak seksu i intymności,
 • obojętność i dystans do drugiej połówki,
 • ciągła krytyka postaw i zachowań,
 • negatywne myśli o partnerze,
 • spędzanie czasu (zwłaszcza ważnych chwil) osobno.

Rozpad małżeństwa nie następuje z dnia na dzień, a rozwód jest najczęściej konsekwencją długotrwałych zaniechań. Oczywiście przyczyną kryzysu w związku może być zdrada, przemoc lub oszustwo, ale wiele małżeństw kończy się przez zaburzoną komunikację własnych emocji i pragnień. Nie warto czekać do samego końca i najlepiej skorzystać z pomocy specjalisty po zauważeniu pierwszych niepokojących symptomów. Dzięki temu poważne kryzysy, takie jak utrata pracy czy śmierć bliskiej osoby, uda się przetrwać z poczuciem wzajemnego wsparcia.

Kiedy terapia małżeńska nie ma sensu?

To, czy terapia małżeńska ma sens, zależy w dużej mierze od nastawienia małżonków. W wielu przypadkach oczekiwania dotyczące związku i własne cele sprawiają, że para decyduje się na rozstanie. Nie każdy związek da się odbudować, a jeśli uczucia pomiędzy małżonkami wygasły, mogą oni odnaleźć szczęście osobno. Przyzwyczajenie, wspólny kredyt czy wychowywanie dzieci nie wystarczą, by spełniać się w związku.

Warto jednak pamiętać, że terapia dla małżeństw może być cenna również wtedy, gdy mężczyzna i kobieta wolą realizować własne cele. Celem wspólnej psychoterapii nie jest wówczas naprawa związku, a nauka komunikacji, kompromis czy dobro dzieci. Taka terapia jest trudna, ale może pomóc obu stronom. To więcej niż mediacja, która skupia się głównie na organizowaniu formalności.

Terapia małżeńska w trakcie rozwodu

Przede wszystkim należy zaznaczyć, że terapia małżeńska w trakcie rozwodu to nie to samo, co mediacja. Mediacja nie skupia się na emocjach czy relacjach małżonków i służy głównie ustaleniu jasnych zasad rozstania. Co daje terapia małżeńska, gdy para podjęła decyzję o rozstaniu? Najważniejszym jej zadaniem jest upewnienie się, czy małżonkowie rzeczywiście tego pragną. Często decyzja o złożeniu pozwu rozwodowego podjęcia jest pod wpływem emocji. Rozgoryczenie i poczucie krzywdy nie pozwala się z tego wycofać, nawet gdy małżonkowie nadal się kochają i w głębi pragną być razem. Poradnia małżeńska często jest miejscem, w którym obie strony sobie to uświadamiają.

Terapia małżeńska po zdradzie

Zdrada to jedna z najpoważniejszych przyczyn kryzysu w małżeństwie, powodująca ogromne obciążenie psychiczne. Jest częstym powodem rozwodu i ustępuje jedynie uzależnieniu alkoholowemu oraz ogólnie pojętej niezgodności charakterów. Walka o małżeństwo po zdradzie jest trudna i wymaga chęci z obu stron. Gotowość do kontynuowania związku musi wykazać zarówno osoba zdradzająca, jak i osoba zdradzana. Psychoterapeuta specjalizujący się w terapii małżeństw po zdradzie wykorzysta metody terapeutyczne, które pozwolą opanować trudne emocje i odbudować zaufanie. Przy okazji psycholog pomoże małżeństwo zrozumieć przyczyny zdrady.

Jak przygotować się do terapii małżeńskiej?

Terapia małżeńska online nie wymaga specjalnego przygotowania. Podstawą jest gotowość do rozmowy i otwartość na zmiany. To, czy terapia małżeńska jest skuteczna, zależy też od skłonności do refleksji, dlatego warto przygotować się na zrozumienie własnych schematów zachowań. Przed pierwszą sesją dobrze jest też zastanowić się nad wątkami, które powinny być poruszone podczas terapii. Doświadczony terapeuta zapyta o zdrowie psychiczne, dlatego najlepiej od razu przygotować wyniki badań oraz historię leczenia.

Jak wygląda pierwsza terapia małżeńska?

Na pierwszej terapii psychoterapeuta pyta zazwyczaj o ogólną sytuację w związku oraz oczekiwania obojga partnerów. Terapeuta par nie ocenia postępowania małżonków i nie staje po żadnej ze stron. Początkowe spotkania mają najczęściej formę swobodnej wypowiedzi partnerów, a specjalista włącza się w rozmowę sporadycznie, aby dopytać o szczegóły. Porady małżeńskie i konkretne zadania pojawiają się zazwyczaj na dalszych etapach terapii, gdy terapeuta zna już dobrze małżonków, wie,  jakie są ich potrzeby oraz dobrze rozumie problemy związku. Psychoterapeutę obowiązuje tajemnica zawodowa, dlatego kwestie poruszane na spotkaniach nie są wynoszone poza gabinet.

Terapia małżeńska razem czy osobno?

Na problemy w związku polecana jest zarówno terapia indywidualna, jak i terapia małżeńska. Gdzie najlepiej udać się po pomoc? Jak się okazuje, jedna forma terapii nie wyklucza drugiej. Wręcz przeciwnie – mogą one doskonale się uzupełniać. W wielu przypadkach to psycholog zachęca pary do skorzystania również z indywidualnych sesji. Mogą pomóc w rozwiązaniu problemu, który nie ma bezpośredniego związku z małżeństwem, ale pośrednio wpływa na relację pomiędzy małżonkami.

Gdzie udać się na terapię małżeńską?

Czy terapia małżeńska pomaga? Wiele zależy od doświadczenia i umiejętności specjalisty. Jeśli terapia nie działa, nie świadczy to o braku skuteczności psychoterapii. Czasem przyczyną niepowodzeń jest brak zaufania do terapeuty. Z tego względu niezwykle ważne jest, aby udać się do certyfikowanego psychoterapeuty, który ukończył czteroletni kurs psychoterapii i specjalizuje się w terapii par. Najlepszych specjalistów znajdziesz w Wellbee.

Terapia małżeńska w domu online

Zależy Ci na komforcie i wolisz przeprowadzić terapię online w domu, zamiast w gabinecie? Wybierz psychoterapeutę w Wellbee i zarezerwuj termin bezpośrednio na stronie internetowej www.wellbee.pl. Przez cały proces przeprowadzi Cię Opiekun Terapii, który pomoże dobrać najlepszą formę terapii i wskaże, jak przygotować się do pierwszej rozmowy. Bezpłatna, 20-minutowa konsultacja pozwoli Ci także ocenić, czy taka forma komunikacji Ci odpowiada.

Ile trwa terapia małżeńska?

Spotkania podczas terapii małżeńskiej odbywają się zazwyczaj co tydzień, a cała terapia trwa od 6 do 12 miesięcy. To wystarczający okres, aby przepracować najważniejsze kwestie i utrwalić wypracowane postępy. Poprawę relacji widać jednak znacznie wcześniej i pierwszych efektów można spodziewać się już po kilku sesjach terapeutycznych.

Ile kosztuje terapia małżeńska?

Pojedyncza sesja trwa zazwyczaj 50 minut, a ceny terapii małżeńskiej w Wellbee rozpoczynają się już od 179 zł. Szczegółowy cennik znajdziesz przy notce biograficznej specjalisty.

Pamiętaj, że konsultacja z psychoterapeutą jest niezobowiązująca i nie wiąże się z koniecznością kontynuowania terapii przez wiele miesięcy. Możesz skonsultować się z różnymi specjalistami i wybrać tego, który najlepiej zrozumie Twoje oczekiwania. Do niektórych bardziej przemawia terapia poznawczo-behawioralna, do innych terapia systemowa, a do kolejnych – katolicka terapia małżeńska. Ważne jest to, aby z każdym kolejnym spotkaniem czuć się lepiej w małżeństwie i tworzyć z drugą połówką szczęśliwszy i pełniejszy związek.


Wellbee - Redakcja Wellbee
Wellbee - Redakcja Wellbee
Redakcja Wellbee
Wellbee.pl to platforma psychoterapii i rozwoju osobistego. Znajdziesz tu wykwalifikowanych specjalistów zdrowia psychicznego oraz materiały psychoedukacyjne. Twoje zdrowie zaczyna się w głowie!

Potrzebujesz terapii lub konsultacji?

+48 22 307 32 24Czynne od poniedziałku do piątku 8-21
Weekendy od 10 do 14

Jesteś w kryzysie, a sytuacja, w której się znajdujesz, zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu?

112Zadzwoń pod numer alarmowy
116 111Telefon zaufania dla dzieci i młodzieży
Wellbee Sp. z o.o.
ul. Chmielna 2/31
00-020 Warszawa
Znajdziesz nas na: