Przemoc najczęściej kojarzy się z agresją fizyczną – szarpaniem, biciem, naruszeniem integralności cielesnej. Nie mamy problemów, aby rozpoznać taką formę znęcania, ponieważ najczęściej pozostawia ona ślady. Tymczasem przemoc psychiczna wcale nie jest prosta do stwierdzenia, a ponadto jej ofiary czasami nie zdają sobie sprawy z tego, że w ich domu, w szkole albo pracy przebywa oprawca psychiczny. Jak rozpoznać przemoc emocjonalną i jak radzić sobie ze znęcaniem psychicznym?
Przemoc psychiczna
Zmęczenie psychiczne to trudny stan psychiczny, który doskwiera równie mocno, jak zmęczenie fizyczne. Brak energii i chęci do życia, pracy czy wykonywania obowiązków mocno obciąża psychikę
Czujesz się winna, bo jesz emocjonalnie? Nie musisz. To całkowicie normalne, jeść w odpowiedzi na emocje. Sprawdź, dlaczego jedzenie emocjonalne nie zawsze jest złe.
Dlaczego niektórzy z nas – zamiast cieszyć się z nadchodzących świąt – zastanawiają się tylko nad tym, jak je przetrwać i nie zwariować? I czy na pewno Boże Narodzenie to dla wszystkich "najpiękniejszy czas w roku"?
W ósmym odcinku „Czterdziestolatka”, znanego serialu z lat 70-tych, inżynier Karwowski, ówczesny „człowiek sukcesu”, w nagrodę po wytężonej pracy dostaje dwa tygodnie wolnego. Chce ten czas wykorzystać jak najlepiej: próbuje wędkować, bywać w kawiarniach, odpoczywać na łonie natury, jednak wszystko go drażni, nudzi i męczy. W końcu dochodzi do wniosku, że bez pracy czuje się fatalnie. W dodatku jego powrotu do biura chcą już też jego żona i dzieci… Brzmi znajomo? Jak to możliwe, skoro to film sp
Kiedy w przebiegu depresji mamy do czynienia przede wszystkim z symptomem somatycznym lub lękowym, wówczas mówimy o depresji maskowanej. Rozpoznanie depresji maskowanej jest trudne, ponieważ nie ma jednolitego przebiegu i obrazu klinicznego tej choroby.
Czujesz się winna, bo jesz emocjonalnie? Nie musisz. To całkowicie normalne, jeść w odpowiedzi na emocje. Sprawdź, dlaczego jedzenie emocjonalne nie zawsze jest złe.
Kryzys emocjonalny to naturalna składowa życia, tak samo jak trudne emocje. Kryzysy bywają mniejsze lub większe, dotyczą straty, poczucia rezygnacji, choroby, wypadku, czy katastrofy. Jedno jest pewne: kryzys emocjonalny nieuchronnie pojawi się w życiu wielu z nas.
Każdy z nas czasami coś odwleka. Zdarza nam się przenosić jedno zadanie w nieskończoność. Problem pojawia się wtedy, gdy odwlekanie powtarza się bardzo często i prowadzi do negatywnych konsekwencji.
Dzieci w wieku szkolnym i nastolatkowie znajdują się w intensywnej fazie rozwoju i dojrzewania. To okres, gdy uczymy się, jak być w relacjach, o wartościach i zasadach rządzących życiem.
Zrozumienie tego, co powoduje traumę, zmienia się od wielu lat. Kiedy spojrzymy na kryteria diagnostyczne PTSD, przeczytamy, że zespół stresu pourazowego może być stwierdzony m.in. w przypadku bezpośredniego narażenia na traumatyczne doświadczenie bądź bycia świadkiem takiego wydarzenia,
Sabotażyści to ta część naszej osobowości, która każdego dnia ocenia i krytykuje na przeróżne sposoby wszystkie podejmowane przez nas ruchy i działania. Sprawdź, który spośród nich zamieszkał w Twojej głowie!
Nie da się ich uniknąć, potrafią zaskakiwać, destabilizować i wprowadzać w dyskomfort. Czy życiowymi zmianami da się aktywnie zarządzać? Czy może lepszą strategią jest poddanie się i zaakceptowanie ich nieuchronności? O tym przeczytasz w dalszej części artykułu.
Jak mawiał Heraklit z Efezu:
Jedyną stałą rzeczą w życiu jest zmiana
Nowa praca, wyprowadzka z kraju, rzucanie studiów, rozstawanie się z relacją, narodziny dziecka. To tylko jedne z wielu zmian, których doświadczamy na prze
Wydarzenia w Ukrainie zastały każdą osobę w jej indywidualnym kontekście życiowym. Dlatego też to, jakie emocje podczas wojny nam towarzyszą i jak przeżywamy ostatnie dni, może różnić się od tego, w jaki sposób radzą sobie nasi bliscy. Ta różnorodność reakcji jest zrozumiała i adekwatna.
Zdarza Ci się przeżywać napięcie na samą myśl o liście zadań, które masz do wykonania? Martwisz się, kiedy nie wiesz, w jaki sposób masz coś zrobić? Słyszysz od innych, że ciągle się martwisz? A może masz wrażenie, że zmartwienia spadają na Twoje ramiona, wciskają w ziemię i utrudniają każdy kolejny krok? Jeśli zastanawiasz się, jak przestać się zamartwiać i odzyskać swoje życie, to zdecydowanie tekst dla Ciebie.
Wielu z nas posiada ogrom pozytywnych przekonań dotyczących zamartwiania się. Po
Czy nachodzą Cię czasem myśli, że chciałbyś_ałabyś w życiu większego spokoju? Masz poczucie, że byłoby Ci lepiej, gdybyś tylko nie reagował_a na wszystko tak emocjonalnie? A może przeszkadza Ci Twoje zdenerwowanie za każdym razem, gdy masz do zrobienia coś ważnego? Istnieje szansa, że przynajmniej na część z Twoich wątpliwości odpowie nowa książka “Przeprogramuj swój mózg”.
„Przeprogramuj swój mózg. Jak poradzić sobie z lękiem, paniką i zamartwianiem się dzięki technikom poznawczo-behawio
Dlaczego niektórzy z nas – zamiast cieszyć się z nadchodzących świąt – zastanawiają się tylko nad tym, jak je przetrwać i nie zwariować? I czy na pewno Boże Narodzenie to dla wszystkich "najpiękniejszy czas w roku"?
Czy kiedykolwiek miałeś_aś uczucie, że nie możesz zapanować nad swoimi myślami? Albo było ich tak dużo lub były tak nieprzyjemne, że aż trudne do wytrzymania? A może pomimo usilnych starań nie mogłeś_aś przez długi czas odzyskać nad nimi kontroli? Jeśli odpowiedziałeś_aś na choć jedno z powyższych pytań twierdząco, z pewnością zainteresuje Cię dalsza część tego tekstu. Odnalezienie wewnętrznego spokoju jest czasami prostsze, niż się wydaje. Zwłaszcza wtedy, gdy masz przy sobie takiego pomocn
W obecnych czasach obserwujemy wzrost popularności konsumpcyjnego podejścia do życia, które jest jedną z głównych przyczyn zakupoholizmu. Wiąże się to w dużej mierze z możliwością zakupów online, wieloma promocjami czy wyprzedażami, często stanowiącymi pokusę, której nie jesteśmy w stanie się oprzeć.
Szybki rozwój cywilizacji na przestrzeni ostatnich kilku dziesięcioleci niewątpliwie wpłynął na zmiany w funkcjonowaniu człowieka. Dostęp do pozytywnych bodźców spowodował, że częściej pobudzamy
Zaburzenia lękowe są jednymi z najczęściej występujących problemów psychicznych na świecie. Szacuje się, że w Polsce choruje na nie 20-25% osób, czyli blisko co czwarte z nas. Oznacza to ogromną grupę chorujących potrzebujących wsparcia w walce z codziennością.
Zaburzenia lękowe — choć trywializowane przez wielu z nas (szczególnie tych, którzy nigdy z nimi styczności nie mieli) — są problemem, którego absolutnie nie należy lekceważyć. Nieleczone mogą prowadzić do bardzo poważnych konse
Złość dziecka, czyli kopanie, bicie, gryzienie, rzucanie… któż z nas nie zaobserwował któregoś z tych zachowań u swojej latorośli? To sytuacje trudne dla dorosłych — obserwować, gdy ich pociechy fizycznie odreagowują kłębiące się w nich emocje; to trudne, ale także normalne
Wielu z nas perfekcjonizm na pierwszy rzut oka kojarzy się z czymś pozytywnym — dzięki niemu możemy przecież maksymalnie dobrze wykonywać powierzone nam zadania i unikać popełniania błędów. Ale czy taki pozytywny obiór tego zjawiska jest słuszny? W niniejszym artykule rozłożymy perfekcjonizm na czynniki pierwsze i postaramy się dokładniej mu się przyjrzeć.
By zrozumieć mechanizmy działania perfekcjonizmu, powinniśmy zacząć od szukania „u źródeł”. Ma on bowiem związek ze schematami, a konkretn
Jedyną relacją, której doświadczamy w życiu najdłużej, jest ta wewnętrzna — to nasza relacja ze sobą. Przekłada się ona na to, jak funkcjonujemy w kontaktach z innymi, jak doświadczamy życiowych trudności oraz w jaki sposób angażujemy się w to, co dla nas ważne. Warto więc co jakiś czas przyjrzeć się jej i sprawdzić, na ile sami sobie podcinamy skrzydła, a na ile pomagamy sobie je rozwinąć, by wzrastać i żyć w zgodzie ze swoimi wartościami. Obecny czas to być może dobr
Jest podstępna i na początku trudno ją wykryć. Przebiega pod postacią objawów identycznych dla chorób somatycznych. To, co odróżnia ją od choroby ciała, to źródło bólu. W somatyzacji przyczyną dolegliwości są bowiem trudności natury psychicznej, którymi trzeba się zaopiekować. Czym jeszcze charakteryzuje się somatyzacja?
Somatyzacja dotyczy procesów psychicznych, w których nieświadoma emocja jest wyrażana w formie bólu fizycznego lub innego niewytłumaczalnego medycznie objawu somatycznego. Te
Podążanie ścieżką rozwoju współczucia to przejaw mądrości. Mądrość zaś nie jest niczym tajemniczym, ani mistycznym. To po prostu wiedza i doświadczenie, które daje początek wglądowi. Własną mądrość musimy budować; nie powstaje ona sama z siebie.
W naszych wyobrażeniach czas ciąży i narodzin dziecka jest najczęściej czymś cudownym – to nowe i piękne doświadczenie macierzyństwa. Oczekiwania rzadko jednak mają pełne odzwierciedlenie w rzeczywistości. W codziennym życiu oprócz odczuć spełnienia i szczęścia kobiety doświadczają wielu trudności związanych m.in. z ciągłym zmęczeniem, brakiem wystarczającego wsparcia, zmianami cielesnymi, dolegliwościami fizycznymi, karmieniem. To wszystko może przyczynić się do powolnej utraty radości z posiad
Jeżeli będziesz czekać, aż poczujesz się wystarczająco pewnie, żeby coś zrobić, to możesz czekać dość długo. Często trzeba najpierw zacząć działać, aby poczuć pewność siebie.
Powyższy cytat pochodzi z książki Mary Welford „Budowanie Pewności Siebie – podejście skoncentrowanie na współczuciu” z Gdańskiego Wydawnictwa Psychologicznego. Miałam przyjemność czytać ją ostatnio i zdecydowanie polecam nie tylko jako kompendium ćwiczeń dla osób, które zawodowo zajmują się psychoterapią, ale także
Zdecydowanie zbyt wielu ludzi nosi w sobie smutek, złość, czy też różne pragnienia i rozterki, o których nikt nie wie. I wielu z nich wita się każdego dnia, z promiennym uśmiechem odpowiadając: „U mnie wszystko super”.
Choć z pozoru komplementy to słowa, które mają sprawiać przyjemność, wielu z nas doświadczyło w swoim życiu sytuacji, w której komplement zaburzył dalszy tok rozmowy. Przypomnij sobie moment, kiedy usłyszałeś dobre słowo na swój temat, ale wcale nie wywołało to w Tobie radości. A może wręcz przeciwnie – znacznie pogorszyło humor? Być może to Ty obdarowałeś rozmówcę komplementem, po którym nastąpiła niezręczna cisza lub nagła zmiana tematu?
Co istotne, nieznajomość sytuacji drugiej jednostki
Dysregulacja emocji ma miejsce wtedy, kiedy emocje przytłaczają i wydają się nie do opanowania. Odnosimy wrażenie, że wdrożenie skutecznej strategii radzenia sobie z nimi w danej chwili jest niemal poza zasięgiem. I choć rzeczywiście trudno jest działać efektywnie podczas emocjonalnego sztormu, istnieją sposoby, dzięki którym regulacja emocji z czasem może przychodzić nieco szybciej i łatwiej.
W poprzedniej części artykułu wyjaśniliśmy, czym jest regulacja emocji oraz ich dysregulacja. W tej
Zespół lęku uogólnionego dotyczy około 3-5 procent populacji i jest jedną z najczęściej występujących trudności, choć często bagatelizowaną. Charakterystyczną cechą GAD (Generalized Anxiety Disorder) jest zamartwianie się oraz odczuwany nadmierny lęk, które prowadzą do szeregu różnych trudności.
W tym artykule omówię, czym objawia się zespół lęku uogólnionego i jakie są skuteczne formy terapii.
Charakterystyka zespołu lęku uogólnionego
Kryteria diagnostyczne w DSM-5 opierają się na sze
Czy Twoje doświadczanie emocji bardziej przypomina emocjonalną kolejkę górską pełną wzniesień, spadków i zawirowań? Odczuwasz je jako silne, trudne do opanowania i zmiany? Może masz wrażenie, że częściej (niż wielu innych ludzi) odczuwasz emocje jako będące poza kontrolą, przytłaczające i bolesne? Jeśli te opisy brzmią znajomo, możesz mieć do czynienia z dysregulacją emocji.
Regulacja, a dysregulacja emocji
Żeby wyjaśnić, czym jest dysregulacja emocji, warto zacząć od samego pojęcia i
Świat psychoterapii zdominowany jest przez kobiety. Nie tylko ze względu na niski odsetek mężczyzn, którzy ten zawód wykonują, ale również ze względu na dominujący udział kobiet w gronie osób trafiających do psychoterapeuty.
Ciekawi mnie jakie są Twoje pierwsze skojarzenia, kiedy czytasz słowo „samowspółczucie”? Czasem spotykam się z obawą, że pod tym pojęciem kryje się użalanie nad sobą, albo proste usprawiedliwianie gdy zawalimy coś, co było ważne. Może się też pojawiać obawa, że samowspółczucie w jakiś sposób buduje samolubną i leniwą postawę. Te skojarzenia i obawy są naturalne w obliczu tego, jaki wpływ na naszą relację ze sobą ma kontekst kulturowy i społeczny.
Ciągłe porównywanie się z innymi, dążenie
Bez względu na to, jak długo trwał związek oraz kto podjął decyzję o rozstaniu, utrata bliskiej osoby może powodować ogromny ból emocjonalny. Jest to pewnego rodzaju strata, która wiąże się z żałobą i czasem na opłakiwanie utraconego związku. Jak poradzić sobie po rozstaniu?
Lęk przed bliskością to często nieświadoma obawa, która prezentuje się jako unikanie bliskich, intymnych relacji czy związków emocjonalnych. Skąd się bierze i czym się objawia? Jak sobie z tym lękiem poradzić i zbudować piękną relację?
Jeśli złamiemy rękę, to szukamy pomocy u ortopedy. Jeśli dławi nas kaszel i czujemy rozwijające się przeziębienie, ruszamy do internisty. Inaczej jest jednak w przypadku zdrowia psychicznego, kiedy nie do końca wiemy, z kim porozmawiać. W Internecie czeka na nas niejeden psychoterapeuta, psycholog, psychiatra. Wszyscy przygotowani są do tego, aby udzielić właściwej pomocy w kryzysie psychicznym. Kogo powinniśmy wybrać?
Choć psycholog i psychoterapeuta specjalizują się w obszarze zdrowia psych
Krytyk Wewnętrzny nie bierze jeńców. Najczęściej nawet nie powie „dzień dobry” i nie zapyta „jak się masz?”. Gdy się pojawia, to od razu z ogromną pewnością siebie, pretensją i stanowczym głosem zaczyna swoją tyradę. O tym, jak to jesteśmy niewystarczający, głupi i brzydcy. Albo dziwni, niegodni, czy kompletnie nudni. Często tak się dzieje, że jego słowa trafiają w czuły punkt. Budzi w nas smutek, złość, frustrację i kompletnie podcina nam skrzydła.
Krytyk Wewnętrzny staje nam na drodze, gdy
Kiedy podążamy za oczekiwaniami innych, uzależniamy swoje szczęście od czynników zewnętrznych. Kształtujemy w sobie przekonanie, że jesteśmy wartościowi tylko wtedy, gdy ktoś nas doceni. W efekcie pojawia się lęk przed krytyką, odrzuceniem czy pogardą.
W serialu “Wielka woda” zrealizowanym dla platformy Netflix oglądamy fabularne przedstawienie wydarzeń z lipca 1997 roku, kiedy Wrocław nawiedziła tzw. powódź tysiąclecia. Relacje przedstawione w “Wielkiej wodzie” są na tyle ciekawe i intensywne, że starczyłyby na fabułę kolejnego serialu.
Samomiłość, masturbacja, autoerotyzm, onanizm - wszystkie te pojęcia stosujemy zamiennie. Czy na pewno oznaczają to samo? Temat „robienia sobie dobrze” wciąż wzbudza liczne kontrowersje, mimo że dla większości osób jest stałym, naturalnym elementem wyrażania swojej seksualności i dbania o nią.
Relacje interpersonalne i związki partnerskie są od lat obszarem niesłabnącego zainteresowania ze strony psychologów, socjologów i nas, zwykłych ludzi. Kwestia relacji i ich dynamiki staje się dla nas szczególnie ważna w momentach kryzysów i niestabilności, z którymi nie wiemy, jak sobie poradzić. Z takim momentem mamy do czynienia również obecnie – w rzeczywistości pandemii COVID-19. O tym, co to jest kryzys w związku i w jaki sposób go przezwyciężyć, zapytaliśmy Alinę Ronowską – psychoterapeut
Czy kiedykolwiek zdarzyło Ci się zezłościć na kogoś z pozornie błahego powodu? Jak często czujesz, że wcale nie chcesz reagować w ten określony sposób, ale jednocześnie jest to silniejsze od Ciebie? Jeśli zastanawiasz się nad którymś z powyższych pytań, na pewno spodoba Ci się książka pt. „Relacje na huśtawce. Jak uwolnić się od negatywnych wzorców zachowań?”, wydana przez Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne. Najpierw jednak – trochę psychoedukacji!
Człowiek to istota społeczna. Zdaję sobie
Dlaczego niektórzy z nas – zamiast cieszyć się z nadchodzących świąt – zastanawiają się tylko nad tym, jak je przetrwać i nie zwariować? I czy na pewno Boże Narodzenie to dla wszystkich "najpiękniejszy czas w roku"?
Zastanawiałeś_aś się kiedyś, jak to jest, że zupełnie nie rozumiesz całego tego świąteczno-noworocznego zamieszania, a Twoi znajomi wręcz przeciwnie? Nic się martw, wszystko z Tobą w porządku! W tym artykule podpowiemy Ci, jak przetrwać grudzień
Przez wiele osób Święta Bożego Narodzenia uważane są za stresujące wydarzenie, przyczyniające się do obniżenia ich subiektywnego dobrostanu. Lęki, złość, frustracje, żale, smutki – to wszystko jest w tym czasie na porządku dziennym.
Powodów, dla których ludzie zgłaszają się do seksuologa może być wiele i są one zróżnicowane tak samo jak ludzka seksualność. Jedną z najczęstszych ogólnych przyczyn jest odczuwanie cierpienia związanego z własną seksualnością. Czym zajmuje się seksuolog?
Seksualność to integralna część naszego życia i tożsamości. Już od samych narodzin jesteśmy istotami seksualnymi, choć to, jak postrzegamy naszą seksualność, jak ją przeżywamy i wyrażamy, podlega licznym przemianom na przestrzeni całego nasz
Psychoterapeuta psychodynamiczny jest doświadczonym ogrodnikiem, który może pomóc w zbadaniu grządek życia i zastanowieniu się nad jakością gleby. Czy to w zakładaniu ogrodu, czy w relacjach w życiu ważne jest bowiem poznanie źródeł jakiegoś stanu rzeczy, bo wtedy po prostu łatwiej znaleźć odpowiednie rozwiązanie. W czym może Ci pomóc psychoterapia psychodynamiczna?
Zaczniemy ten artykuł pozornie poza tematem – od ogrodnictwa. Inspiracja przyszła do mnie pewnego popołudnia, podczas poby
Choć śmierć bliskiej osoby bywa jednym z najbardziej bolesnych doświadczeń, nie jest to jedyna strata, jakiej doznajemy w naszym życiu. Zazwyczaj w okolicach listopada skupiamy się na odejściach, którym w życiu społecznym poświęca się najwięcej uwagi i miejsca. Warto jednak zwrócić uwagę również na te straty, które przez to lekceważymy i którym umniejszamy. Niektóre straty są społecznie pozbawiane prawa do opłakiwania – a to przecież nie znaczy, że nie wiąże się z nimi ból.
W poniższym tekści
Ten wzruszający tekst napisała dla nas mama Wiktora. Publikujemy go za obopólną zgodą autorki i jej syna. Nasi bohaterowie chcą pozostać anonimowi, dlatego też zmieniliśmy imiona i informacje, które mogą ułatwić identyfikację.
Facebook
Instagram
Narodziny dziecka były dla mnie największym szczęściem, jakim mogło obdarzyć mnie życie. Moje dziecko było zawsze pełne życia, a jego wiecznie ciekawe oczy pochłaniały każdy szczegół świata. Kiedy nauczyło się mówić, całymi dniami zagadywało
Przeprowadzka do innego kraju wiąże się z wieloma możliwościami ekonomicznymi i rozwojowymi. Co istotne, wymaga również znacznego przeorganizowania dotychczasowego życia oraz dostosowania się do nowych warunków. To z kolei może stanowić próbę dla zdrowia psychicznego. Z jakimi trudnościami mogą mierzyć się osoby mieszkające za granicą? Na co zwrócić uwagę przy poszukiwaniu specjalistycznego wsparcia podczas przebywania na emigracji?
Trudności na emigracji
W początkowych etapach osoby
Wielkie nadzieje, zakochanie, a później często złamane serce. Albo wiara, że tym razem będzie inaczej w miłości czy pracy, a rzeczywistość przynosi zawód i rozżalenie. Mowa o tym, jak poprzednie relacje, przyjaźnie czy związki, wpływają na kolejne. Dlaczego wpadamy w pułapki i kolejny raz „trafiamy” na niewłaściwą osobę albo złą pracę? To stwarza poczucie, że pewne sytuacje towarzyszą nam „od zawsze”. Czy aby na pewno?
Problemy w relacjach z innymi ludźmi mogą ujawniać się poprzez wchodzenie
Idealizujemy osoby, w których się zakochujemy. Tymczasem nie zawsze wymarzony związek okazuje się zdrowy i wspierający. Czasami osoby, w których jesteśmy bardzo zakochani, mogą z premedytacją kreować toksyczne relacje. Zdarza się, że używają też wobec nas przemocy psychicznej. Jak sobie poradzić z taką sytuacją? Jak rozpoznać niezdrową relację i uchronić się od przemocy psychicznej?
Początek związku często sprawia, że czujemy motyle w brzuchu i widzimy świat przez różowe okulary. Stan zakocha
Kiedy podążamy za oczekiwaniami innych, uzależniamy swoje szczęście od czynników zewnętrznych. Kształtujemy w sobie przekonanie, że jesteśmy wartościowi tylko wtedy, gdy ktoś nas doceni. W efekcie pojawia się lęk przed krytyką, odrzuceniem czy pogardą.
Osoby, które więcej pracują, często więcej zarabiają, mają szansę na awans czy też są doceniane przez swoich przełożonych. Dopiero z czasem na wierzch wychodzą koszty w postaci zrujnowania zdrowia i relacji interpersonalnych.
Zainteresowanie tematem relacji interpersonalnych zyskuje na sile. Wzrasta też świadomość nt. komunikacji. Zależy nam na dobrym porozumieniu z partnerem i dziećmi oraz na wyższym poziomie komunikacji w biznesie.
Nie da się ich uniknąć, potrafią zaskakiwać, destabilizować i wprowadzać w dyskomfort. Czy życiowymi zmianami da się aktywnie zarządzać? Czy może lepszą strategią jest poddanie się i zaakceptowanie ich nieuchronności? O tym przeczytasz w dalszej części artykułu.
Jak mawiał Heraklit z Efezu:
Jedyną stałą rzeczą w życiu jest zmiana
Nowa praca, wyprowadzka z kraju, rzucanie studiów, rozstawanie się z relacją, narodziny dziecka. To tylko jedne z wielu zmian, których doświadczamy na prze
Do you ever wonder why it’s so easy to work with some people and so difficult to communicate with others? This is completely normal since we’re all different. But if you manage teams or you just want to effectively cooperate with other people, Thomas Erikson’s personality types may be helpful.
The model, created by T. Erikson, is like a roadmap for those who crave a more meaningful connection with their surroundings. Achieving this goal is possible by becoming more aware of how different pe
Zaangażowanie pracowników spada, gdy mają pracować ponad 40 godzin tygodniowo. Dzieje się tak, m.in. ponieważ osoby przepracowane często stają przed takimi wyzwaniami, jak brak czasu dla siebie, niemożność zadbania o własne potrzeby, a także zaniedbywanie sfery życia rodzinnego czy niskie morale.
Czy zastanawiasz się czasami, dlaczego z niektórymi osobami pracuje Ci się świetnie, a z innymi ciężko o wspólny język? To zupełnie normalne, gdyż różnimy się od siebie. Jednak jeśli zarządzasz zespołami lub po prostu chcesz lepiej współpracować z ludźmi, pomoże Ci w tym model kolorów osobowości Thomasa Eriksona.
Model opracowany przez T. Eriksona to pewnego rodzaju drogowskaz dla osób pragnących lepszych relacji ze swoim otoczeniem. Osiągnięcie tego celu jest możliwe dzięki pogłębieniu świad
Wielu z nas perfekcjonizm na pierwszy rzut oka kojarzy się z czymś pozytywnym — dzięki niemu możemy przecież maksymalnie dobrze wykonywać powierzone nam zadania i unikać popełniania błędów. Ale czy taki pozytywny obiór tego zjawiska jest słuszny? W niniejszym artykule rozłożymy perfekcjonizm na czynniki pierwsze i postaramy się dokładniej mu się przyjrzeć.
By zrozumieć mechanizmy działania perfekcjonizmu, powinniśmy zacząć od szukania „u źródeł”. Ma on bowiem związek ze schematami, a konkretn
W ósmym odcinku „Czterdziestolatka”, znanego serialu z lat 70-tych, inżynier Karwowski, ówczesny „człowiek sukcesu”, w nagrodę po wytężonej pracy dostaje dwa tygodnie wolnego. Chce ten czas wykorzystać jak najlepiej: próbuje wędkować, bywać w kawiarniach, odpoczywać na łonie natury, jednak wszystko go drażni, nudzi i męczy. W końcu dochodzi do wniosku, że bez pracy czuje się fatalnie. W dodatku jego powrotu do biura chcą już też jego żona i dzieci… Brzmi znajomo? Jak to możliwe, skoro to film sp
Wypalenie zawodowe to podstępny proces stopniowego wyczerpania psychicznego i fizycznego. Choć nie pojawia się z dnia na dzień i trudno na początku go zdiagnozować, istnieje szereg działań, dzięki którym możemy skutecznie z nim walczyć.
W pierwszej części artykułu pisałam o przyczynach powstawania wypalenia zawodowego – proces ten składa się z 5 etapów stopniowo nasilającego się wyczerpania emocjonalnego i fizycznego. Niezależnie od tego, czy dopiero rozpoznajesz jego pierwsze oznaki, czy pr
Wypalenie zawodowe może dotknąć każdego w dowolnym momencie życia. Nie pojawia się ono z dnia na dzień niczym przeziębienie, natomiast jest to proces stopniowego wyczerpania emocjonalnego, fizycznego i psychicznego. Jakie są zatem objawy wypalenia zawodowego, co je powoduje i jakie działania można podjąć na jego poszczególnych etapach?
Czym jest wypalenie zawodowe?
Zgodnie z wytycznymi WHO, wypalenie zawodowe zostało sklasyfikowane w ICD-11 jako „syndrom” wynikający z “chronicznego stresu
„(…) Wstać rano, zrobić przedziałek i się odpieprzyć od siebie. Czyli nie mówić sobie: muszę to, tamto, owo, nie ustawiać sobie za wysoko poprzeczki i narzucać planów, którym nie można sprostać. Bez egoizmu, ale bardzo starannie, dbać o siebie i swoje własne uczucia. Poświęcać się temu co sprawia przyjemność. Ja zapisuje rano, co mam zrobić. A chwilę potem skreślam połowę.“
prof. wiktor osiatyński
Historyczny kontekst
Zgodnie z modelem strukturalnym S. Freuda można wyróżnić 3 głów
Wypalenie zawodowe to przepaść, w którą spycha nas nasze naturalne dążenie do perfekcjonizmu. WHO, czyli Światowa Organizacja Zdrowia przeanalizowała dokładnie ten problem. Od 2022 roku ma obowiązywać nowa definicja wypalenia zawodowego. Co więcej, jej wprowadzenie wiąże się z możliwością uzyskania L4 z tego powodu. Jak wypalenie zawodowe będzie definiowane już niebawem?
Czym jest wypalenie zawodowe?
Choć świadomość istnienia zjawiska wypalenia zawodowego i jego skutków była przedmio
Czy wiesz, że benefity pracownicze to nieodłączny element atrakcyjnej oferty pracy w dzisiejszych czasach? Współczesny rynek pracy wymaga od firm inwestycji nie tylko w wynagrodzenia, ale i w dodatkowe świadczenia, które zwiększają satysfakcję i zaangażowanie pracowników.
Jedzenie to jedna z podstawowych potrzeb każdego człowieka – spełnia funkcje biologiczne, ale też kulturowe czy społeczne. Niestety czasami to właśnie spożywanie posiłków zaczyna stanowić poważny problem zagrażający zdrowiu i życiu.
Zmęczenie psychiczne to trudny stan psychiczny, który doskwiera równie mocno, jak zmęczenie fizyczne. Brak energii i chęci do życia, pracy czy wykonywania obowiązków mocno obciąża psychikę
Czujesz się winna, bo jesz emocjonalnie? Nie musisz. To całkowicie normalne, jeść w odpowiedzi na emocje. Sprawdź, dlaczego jedzenie emocjonalne nie zawsze jest złe.
Od małego kultura karmi nas niepokojącym przekazem, że aby dosiąść zaszczytu nazwania się artystą, trzeba wiele wycierpieć. A przecież to właśnie dziecięca ciekawość i otwarta głowa pozwalają zainspirować się otaczającym nas światem.
Artykuł autorstwa Kamy Wojtkiewicz, dziennikarki i edukatorki.
Jak odpoczywać i co zrobić, aby odpocząć tak naprawdę? W świecie zdominowanym przez kult produktywności oraz docierające zewsząd bodźce, nie jest to wcale takie proste.
Prawo przyciągania, toksyczna pozytywność i nisko-wibracyjne emocje – takie i inne formy przybiera ucieczka w quasi-duchowe praktyki, które odgradzają nas od pełnego doświadczania ludzkich emocji. I choć duchowość dostarcza odpowiedzi tam, gdzie racjonalny umysł nie domaga, tak jednak w eskapistycznym wydaniu potrafi wyrządzić wiele szkód. Na czym polega spiritual bypassing?
Duchowy eskapizm, bo tak można by przetłumaczyć termin spiritual bypassing, to tendencja do tłumaczenia zjawisk za po
O gotowość na lato pytają nas już wszyscy, głównie marki wysmuklających, ujędrniających i odchudzających produktów. Tak jakby nie można było wyjść na ulicę niegotową, nieprzygotowaną, dokładnie taką, jaką się jest. Zamiast poddawać się społecznemu dyscyplinowaniu naszych ciał, apeluję o wsłuchanie się w ich niezwykłą mądrość.
Lato to coroczna zmora dla tych, którym z własnym ciałem nie po drodze. Nagle wyeksponowane nogi stają się okazją do społecznych porównań. „Nikt nie ma tyle cellulitu
O dobroczynnym wpływie jogi na kondycję i zdrowie człowieka można znaleźć niezliczoną ilość materiałów – zarówno w internecie, jak i w literaturze fachowej.
„Normalne” jedzenie i „zdrowa” relacja z jedzeniem to pojęcia zyskujące w ostatnim czasie na popularności. Należy pamiętać o tym, że są one subiektywne i dla każdego z nas będą oznaczały coś innego. Istnieją jednak pewne fundamentalne kwestie definiujące, czym zdrowa relacja z jedzeniem nie jest.
Schudnij w Nowym Roku. Wyzwanie bikini. Schudnij przed wakacjami. Nowe ciało w dwa tygodnie. Brzmi znajomo? Nic dziwnego – diety w dzisiejszym świecie kuszą na każdym kroku, obiecują lepsze samopoczucie i lepsze życie. Dlaczego więc tak często przychodzi nam szukać odpowiedzi na pytanie, dlaczego nasza dieta nie działa?
Żyjemy w społeczeństwie, w którym szczupła w przypadku kobiet i muskularna, wysportowana w przypadku mężczyzn sylwetka umieszczone są na piedestale osiągnięć życiowych. Jest t
Nadeszła jesień. Ziemia zaściela się liśćmi, a drzewa z zieleni przechodzą w łagodne barwy czerwieni i żółci. Wieczory to już nie wyczekane wytchnienie od upału, a raczej szybka wycieczka w objęcia chłodu. Jak o siebie zadbać, gdy jesień uderza w nasz dobrostan? Co robić, gdy dopada nas jesienna chandra?
Nie wiadomo gdzie nagle podziało się słońce i dlaczego swoim uroczystym zachodem o 16:00 informuje nas: „no cóż, pora spać”. Przecież życie wciąż wymaga od nas funkcjonowania na pełnych obrot
Ze względu na fakt, że psychodietetyka jest dosyć nową dziedziną, to, czym zajmuje się psychodietetyk, jakie są jego kompetencje czy z jakimi problemami można się do niego zgłosić, wciąż budzi wiele wątpliwości.
Psychodietetyka jest młodą gałęzią nauki, która powstała w odpowiedzi na ogromne problemy związane ze skalą występowania otyłości na całym świecie — w ciągu ostatnich 40 lat częstotliwość jej występowania wzrosła prawie trzykrotnie, a przewidywania niestety wskazują, że trend ten będz
Jedyną relacją, której doświadczamy w życiu najdłużej, jest ta wewnętrzna — to nasza relacja ze sobą. Przekłada się ona na to, jak funkcjonujemy w kontaktach z innymi, jak doświadczamy życiowych trudności oraz w jaki sposób angażujemy się w to, co dla nas ważne. Warto więc co jakiś czas przyjrzeć się jej i sprawdzić, na ile sami sobie podcinamy skrzydła, a na ile pomagamy sobie je rozwinąć, by wzrastać i żyć w zgodzie ze swoimi wartościami. Obecny czas to być może dobr
Jest podstępna i na początku trudno ją wykryć. Przebiega pod postacią objawów identycznych dla chorób somatycznych. To, co odróżnia ją od choroby ciała, to źródło bólu. W somatyzacji przyczyną dolegliwości są bowiem trudności natury psychicznej, którymi trzeba się zaopiekować. Czym jeszcze charakteryzuje się somatyzacja?
Somatyzacja dotyczy procesów psychicznych, w których nieświadoma emocja jest wyrażana w formie bólu fizycznego lub innego niewytłumaczalnego medycznie objawu somatycznego. Te
Nie od dziś wiadomo, że ciało i umysł wzajemnie na siebie wpływają – każda z chorób, która nas dotyka, ma zatem zarówno swój psychologiczny, jak i fizyczny wymiar. Zaburzenia psychiczne łączą skomplikowane zależności z innymi problemami zdrowotnymi – mogą być czynnikiem ryzyka lub wczesnym objawem innych chorób, ale zależność ta jest dwustronna i czasem to choroby somatyczne przebiegają wraz z wtórnymi objawami natury psychicznej.
Organizm człowieka jest niezwykle skomplikowaną i splątaną mas
Rozpoczynając opowieść o stresie i jego wpływie na naszą kondycję – zarówno tę fizyczną, jak i psychiczną – należy przede wszystkim odpowiedzieć na pytanie, czym w ogóle stres jest. Czy jest to stan, którego powinniśmy za wszelką cenę unikać, by w gruncie rzeczy pozbyć się związanych z nim trudnych i nieprzyjemnych emocji? Czy może warto w niektórych sytuacjach docenić jego obecność i specyficzny wpływ na nasze ciało?
Stres zazwyczaj wiąże się z silnym napięciem, które niekoniecznie chcemy o
W pędzie, w jakim obecnie żyjemy, czasem trudno się zatrzymać i po prostu „być”. Gdy codzienność jest pełna przytłaczających wyzwań, zupełnie naturalne jest doświadczanie rozdrażnienia, problemów ze snem czy koncentracją. Nasze reakcje mogą też się stać w trudnych sytuacjach bardziej impulsami niż świadomymi wyborami. Dla osób poszukujących sposobu na osiągnięcie większego spokoju w swoim życiu, pomocna może być praktyka mindfulness.
Termin ten – choć bardzo popularny – d
Żyjemy w świecie, w którym jesteśmy bombardowani przeróżnymi i często sprzecznymi przekazami na temat diety, wagi czy wyglądu. Otaczająca rzeczywistość promuje szczupłość, duże znaczenie przywiązuje do wyglądu zewnętrznego, figury. W dobie mediów społecznościowych trudno jest oprzeć się temu, by samemu nie zacząć przejmować się własną figurą. Czy to jednak wystarczy, aby rozwinęła się anoreksja lub inne zaburzenia odżywiania?
Na początku przyjrzymy się temu, czym w zasadzie są zaburzenia odż
Nasze życie przepełnione jest zmianami, wyzwaniami czy sytuacjami, które potrafią wręcz ściąć nas z nóg. Chociaż może życzylibyśmy sobie ciągłego spokoju i jednostajności, to nie jest to możliwe. Każdego dnia możemy stanąć w obliczu trudnej, stresującej sytuacji, a czasem też doświadczymy sytuacji zagrożenia. W naszym ciele zachodzą wtedy fizjologiczne reakcje, które odpowiadają za pobudzenie do działania: podjęcie walki, ucieczkę lub zamrożenie.
O ile w sytuacji zagrożenia zdrowia lub ż
Ciekawi mnie jakie są Twoje pierwsze skojarzenia, kiedy czytasz słowo „samowspółczucie”? Czasem spotykam się z obawą, że pod tym pojęciem kryje się użalanie nad sobą, albo proste usprawiedliwianie gdy zawalimy coś, co było ważne. Może się też pojawiać obawa, że samowspółczucie w jakiś sposób buduje samolubną i leniwą postawę. Te skojarzenia i obawy są naturalne w obliczu tego, jaki wpływ na naszą relację ze sobą ma kontekst kulturowy i społeczny.
Ciągłe porównywanie się z innymi, dążenie
„(…) Wstać rano, zrobić przedziałek i się odpieprzyć od siebie. Czyli nie mówić sobie: muszę to, tamto, owo, nie ustawiać sobie za wysoko poprzeczki i narzucać planów, którym nie można sprostać. Bez egoizmu, ale bardzo starannie, dbać o siebie i swoje własne uczucia. Poświęcać się temu co sprawia przyjemność. Ja zapisuje rano, co mam zrobić. A chwilę potem skreślam połowę.“
prof. wiktor osiatyński
Historyczny kontekst
Zgodnie z modelem strukturalnym S. Freuda można wyróżnić 3 głów
Przemoc najczęściej kojarzy się z agresją fizyczną – szarpaniem, biciem, naruszeniem integralności cielesnej. Nie mamy problemów, aby rozpoznać taką formę znęcania, ponieważ najczęściej pozostawia ona ślady. Tymczasem przemoc psychiczna wcale nie jest prosta do stwierdzenia, a ponadto jej ofiary czasami nie zdają sobie sprawy z tego, że w ich domu, w szkole albo pracy przebywa oprawca psychiczny. Jak rozpoznać przemoc emocjonalną i jak radzić sobie ze znęcaniem psychicznym?
Przemoc psychiczna
Relacja między dwojgiem ludzi ma różną dynamikę i nawet najbardziej zgodna para nie jest w stanie uniknąć kryzysu w małżeństwie. Pierwsze oznaki kryzysu, takie jak trudności w komunikacji czy znudzenie partnerem, mogą budzić niepokój i pytania o to, jak przetrwać kryzys małżeński.
Kiedy w przebiegu depresji mamy do czynienia przede wszystkim z symptomem somatycznym lub lękowym, wówczas mówimy o depresji maskowanej. Rozpoznanie depresji maskowanej jest trudne, ponieważ nie ma jednolitego przebiegu i obrazu klinicznego tej choroby.
Kryzys emocjonalny to naturalna składowa życia, tak samo jak trudne emocje. Kryzysy bywają mniejsze lub większe, dotyczą straty, poczucia rezygnacji, choroby, wypadku, czy katastrofy. Jedno jest pewne: kryzys emocjonalny nieuchronnie pojawi się w życiu wielu z nas.
Wsparcie to rodzaj działania, które chroni życie. To taka poduszka bezpieczeństwa i bufor pozytywnie wpływający na nasze zdrowie psychiczne. Zarówno pomoc drugiego człowieka, jak i tzw. samopomoc mają moc, którą trudno przecenić. Mądra pomoc w kryzysie psychicznym to jednak sprawa odrobinę bardziej skomplikowana, wymagająca większej uważności i ostrożności. Tak jak nic w życiu nie jest czarno-białe, tak i pomaganie może mieć swoje ciemne strony. Jak więc pomagać mądrze?
Najważniejsza jest rów
Dlaczego niektórzy z nas – zamiast cieszyć się z nadchodzących świąt – zastanawiają się tylko nad tym, jak je przetrwać i nie zwariować? I czy na pewno Boże Narodzenie to dla wszystkich "najpiękniejszy czas w roku"?
Choć śmierć bliskiej osoby bywa jednym z najbardziej bolesnych doświadczeń, nie jest to jedyna strata, jakiej doznajemy w naszym życiu. Zazwyczaj w okolicach listopada skupiamy się na odejściach, którym w życiu społecznym poświęca się najwięcej uwagi i miejsca. Warto jednak zwrócić uwagę również na te straty, które przez to lekceważymy i którym umniejszamy. Niektóre straty są społecznie pozbawiane prawa do opłakiwania – a to przecież nie znaczy, że nie wiąże się z nimi ból.
W poniższym tekści
W życiu każdego z nas zdarzają się okoliczności, przez które możemy odczuwać trudne emocje. Nie da się jednoznacznie określić, co akurat u nas spowoduje spadek nastroju czy lęk. Jest to zależne od stylu życia, rzeczy, które lubimy robić, sytuacji, których już doświadczyliśmy oraz charakteru i zdolności do przeżywania emocji.
Wszystko to wpływa na to, w jaki sposób zareagujemy na trudniejsze zdarzenie życiowe. Kiedy nie możemy uporać się z uczuciami, które pojawiają się w jego obliczu, rozwiąz
Atak paniki jest jednym z częstych objawów stresu i napięcia. W przeciwieństwie do zaburzenia lęku uogólnionego, gdzie mówimy o tak zwanym lęku wolnopłynącym, w przypadku ataków paniki lęk ma charakter napadowy i przejawia się podczas krótkich, ale bardzo intensywnych chwil.
Panikę wzbudzają tutaj doznania z ciała, takie jak szybkie bicie serca i płytki oddech, które napędzają błędne koło. W tym artykule opiszę przyczyny powstawania ataków paniki, sposoby radzenia sobie z nimi samodzielnie or
Ciekawi mnie jakie są Twoje pierwsze skojarzenia, kiedy czytasz słowo „samowspółczucie”? Czasem spotykam się z obawą, że pod tym pojęciem kryje się użalanie nad sobą, albo proste usprawiedliwianie gdy zawalimy coś, co było ważne. Może się też pojawiać obawa, że samowspółczucie w jakiś sposób buduje samolubną i leniwą postawę. Te skojarzenia i obawy są naturalne w obliczu tego, jaki wpływ na naszą relację ze sobą ma kontekst kulturowy i społeczny.
Ciągłe porównywanie się z innymi, dążenie
Bez względu na to, jak długo trwał związek oraz kto podjął decyzję o rozstaniu, utrata bliskiej osoby może powodować ogromny ból emocjonalny. Jest to pewnego rodzaju strata, która wiąże się z żałobą i czasem na opłakiwanie utraconego związku. Jak poradzić sobie po rozstaniu?
Idealizujemy osoby, w których się zakochujemy. Tymczasem nie zawsze wymarzony związek okazuje się zdrowy i wspierający. Czasami osoby, w których jesteśmy bardzo zakochani, mogą z premedytacją kreować toksyczne relacje. Zdarza się, że używają też wobec nas przemocy psychicznej. Jak sobie poradzić z taką sytuacją? Jak rozpoznać niezdrową relację i uchronić się od przemocy psychicznej?
Początek związku często sprawia, że czujemy motyle w brzuchu i widzimy świat przez różowe okulary. Stan zakocha
Jeśli złamiemy rękę, to szukamy pomocy u ortopedy. Jeśli dławi nas kaszel i czujemy rozwijające się przeziębienie, ruszamy do internisty. Inaczej jest jednak w przypadku zdrowia psychicznego, kiedy nie do końca wiemy, z kim porozmawiać. W Internecie czeka na nas niejeden psychoterapeuta, psycholog, psychiatra. Wszyscy przygotowani są do tego, aby udzielić właściwej pomocy w kryzysie psychicznym. Kogo powinniśmy wybrać?
Choć psycholog i psychoterapeuta specjalizują się w obszarze zdrowia psych
1 luty 2021
Potrzebujesz terapii lub konsultacji?
+48 732 489 003Czynne od poniedziałku do piątku 8-21 Weekendy od 10 do 14
Jesteś w kryzysie, a sytuacja, w której się znajdujesz, zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu?