Terapia grupowa online – czym jest i jak dobrać odpowiednią dla siebie?

4 lipiec 2023
5 min czytania
Ten artykuł to przewodnik, który zaprowadzi cię przez różne aspekty terapii grupowej, pomagając ci zrozumieć, na czym polega ta forma wsparcia i pomóc w wyborze odpowiedniej terapii grupowej w Wellbee.
Terapia grupowa online – czym jest i jak dobrać odpowiednią dla siebie?
Spis treści

W świecie terapii grupowej, odkrywasz, że twoje wyzwania nie są tylko twoje, a uczucie osamotnienia może zniknąć, gdy dzielisz się swoimi doświadczeniami z innymi. Terapia grupowa to bezpieczna przestrzeń, gdzie ludzie łączą się ze sobą, ucząc się jednocześnie, jak lepiej radzić sobie z trudnościami życia. Ten artykuł to przewodnik, który zaprowadzi cię przez różne aspekty terapii grupowej, pomagając ci zrozumieć, na czym polega ta forma wsparcia i pomóc w wyborze odpowiedniej terapii grupowej w Wellbee.

Czym jest psychoterapia grupowa online?

Wellbee oferuje formę terapii grupowej online, która polega na spotkaniach odbywających się w środowisku cyfrowym. Korzystając z technologii wideokonferencji, grupy osób mają możliwość regularnych spotkań terapeutycznych w ustalonym czasie. Spotkania te są prowadzone na platformie internetowej pod kierunkiem terapeuty, który posiada odpowiednie kwalifikacje i doświadczenie. Członkowie grupy dzielą się swoimi doświadczeniami, uczuciami i myślami, jednocześnie wspierając i ucząc się od siebie nawzajem. Psychoterapia grupowa online oferuje wiele korzyści, takich jak wygoda uczestnictwa w sesjach z domu, co może być szczególnie atrakcyjne dla osób z ograniczonym dostępem do usług zdrowia psychicznego w ich lokalnej społeczności.

Jak wygląda terapia w grupie terapeutycznej?

Terapia grupowa zwykle odbywa się w formie regularnych spotkań (najczęściej raz w tygodniu), które trwają około dwóch godzin. Spotkania te są prowadzone przez profesjonalnego psychoterapeutę, który ustanawia bezpieczne ramy dla grupy i wspiera jej członków w procesie terapii. Każde spotkanie zazwyczaj rozpoczyna się od omówienia tematu lub problemu, który ma być przewodnim motywem danego spotkania. Potem uczestnicy dzielą się swoimi doświadczeniami, uczuciami i myślami, a terapeuta pomaga im w analizie tych doświadczeń, ułatwiając zrozumienie, jak wpływają one na ich codzienne funkcjonowanie.

Zasady uczestnictwa w terapii grupowej


W każdej grupie terapeutycznej obowiązują pewne zasady, które mają na celu zapewnienie bezpiecznego i wspierającego środowiska dla wszystkich uczestników. Wszyscy członkowie grupy zobowiązani są do zachowania poufności - to, co jest dzielone w grupie, pozostaje w grupie. Terapeuci prowadzący grupy dbają o to, aby każdy członek grupy był szanowany i miał możliwość wyrażenia swoich myśli i uczuć. W Wellbee zrozumienie i zaakceptowanie tych zasad jest kluczowe dla skutecznej terapii. Wszyscy uczestnicy są informowani o zasadach podczas pierwszego spotkania, a terapeuci regularnie przypominają o nich podczas sesji.

Terapia grupowa – dla kogo?


W Wellbee oferujemy różne formy terapii grupowej online, skierowane do różnych grup osób.

Terapia grupowa dla osób z rodzin dysfunkcyjnych DDD/DDA

Grupa wsparciowo-rozwojowa dla osób z rodzin dysfunkcyjnych DDD/DDA jest skierowana do tych, którzy wychowali się w trudnych warunkach domowych i borykają się z problemami związanymi z tą sytuacją. Uczestnicy sesji mogą poruszać i omawiać różne kwestie, które mają wpływ na ich życie, a terapia jest prowadzona w nurcie psychoterapii GESTALT. Sesje odbywają się raz w tygodniu i trwają 90 minut, a koszt jednej sesji wynosi 109 PLN.

Cena: 109 zł za sesję  (90 min, 1x w tygodniu)
Prowadzący: Magdalena Derezińska-Osiecka, Katarzyna Piotrowska

Grupa wsparciowo-rozwojowa dla osób z szeroko pojętymi trudnościami życiowymi (problemy w relacjach, depresja i inne)

Inna grupa oferowana przez Wellbee to grupa wsparciowo-rozwojowa dla osób, które borykają się z szeroko pojętymi trudnościami życiowymi, takimi jak problemy w relacjach, depresja i inne. Tak jak w przypadku grupy dla osób z rodzin dysfunkcyjnych, terapia jest prowadzona w nurcie psychoterapii GESTALT.

Cena: 109 zł za sesję  (90 min, 1x w tygodniu)
Prowadzący: Magdalena Derezińska-Osiecka, Katarzyna Piotrowska

Grupa terapeutyczno-warsztatowa z elementami arteterapii

Grupa terapeutyczno-warsztatowa z elementami arteterapii jest formą terapii, która korzysta ze sztuki jako narzędzia do wyrażania emocji i przeżyć. Grupa jest otwarta dla dorosłych i młodzieży, a sesje odbywają się raz w tygodniu i trwają od 3 do 5 godzin. Terapia jest oparta na CBT i korzysta z nurtu integracyjnego, a koszt jednej sesji wynosi 199 PLN.

Cena: 199 zł za sesję  (3-5 godzin, 1x w tygodniu)
Prowadzący: Marcin Szczurski, Ewa Wojtowicz

Grupa terapeutyczna - analiza grupowa

Analiza grupowa jest formą terapii, która jest oparta na psychoanalizie. Ta forma terapii grupowej jest szczególnie korzystna dla osób, które chcą zgłębić swoje głęboko zakorzenione problemy. Sesje odbywają się raz w tygodniu i trwają 90 minut, a koszt jednej sesji wynosi 159 PLN.

Cena: 159 zł za sesję  (90 min, 1x w tygodniu)
Prowadzący: Krzysztof Bąk

Jak wybrać odpowiednią grupę terapeutyczną?

Dobór odpowiedniej grupy terapeutycznej jest kluczowy dla efektywności procesu terapeutycznego. Każda z powyżej opisanych grup skierowana jest do różnych osób i różnych problemów. Dlatego przed wyborem terapii grupowej powinieneś dokładnie przeanalizować swoje potrzeby i sytuację. Jeśli potrzebujesz wsparcia, umów się na bezpłatną rozmowę z opiekunem terapii Wellbee, który pomoże ci określić, która forma terapii grupowej będzie dla ciebie najodpowiedniejsza.

Terapia grupowa czy indywidualna?

Decyzja, czy wybrać terapię grupową czy indywidualną, zależy od wielu czynników, w tym od specyfiki problemów, z którymi się borykasz, twojego poziomu komfortu w grupie i twoich osobistych preferencji. Jeżeli masz wątpliwości co do tego, która forma terapii byłaby dla Ciebie najodpowiedniejsza, zalecamy umówienie bezpłatnej wizyty u opiekuna terapii w Wellbee. Opiekun terapii jest wykwalifikowanym specjalistą, który pomoże Ci ocenić Twoje potrzeby i doradzi najodpowiedniejszą formę wsparcia. Pamiętaj, że najważniejszym czynnikiem w skutecznej terapii jest Twój komfort i poczucie bezpieczeństwa. W Wellbee jesteśmy tu, aby Ci pomóc znaleźć najodpowiedniejszą ścieżkę do poprawy Twojego zdrowia psychicznego.

Korzyści płynące z terapii grupowej

Korzyści terapii grupowej są nie do przecenienia. Przede wszystkim dostarcza nieocenionej możliwości uczenia się od innych. Poprzez obserwację, jak inni radzą sobie z podobnymi problemami, zdobywasz nowe perspektywy i strategie, które możesz zastosować w swoim życiu. Terapia grupowa pozwala także na rozwijanie umiejętności społecznych i empatii poprzez interakcje z innymi uczestnikami. Daje to szansę na poprawę jakości relacji interpersonalnych poza grupą. Dodatkowo, bycie częścią grupy terapeutycznej może pomóc w przełamywaniu uczucia izolacji i samotności, które często towarzyszą problemom psychicznym. Otrzymujesz wsparcie od osób, które przechodzą. A na koniec, terapia grupowa jest często mniej kosztowna niż terapia indywidualna, co czyni ją bardziej dostępną dla szerszej grupy osób.

Wellbee oferuje różne rodzaje terapii grupowej, które mogą przynieść różnorodne korzyści, w zależności od potrzeb i sytuacji uczestnika. Czy to jest terapia dla osób z rodzin dysfunkcyjnych, grupa wsparcia dla osób z trudnościami życiowymi, czy sesje z elementami arteterapii, każda z nich jest zaprojektowana tak, aby przynieść uczestnikom maksymalne korzyści.

Wellbee - Redakcja Wellbee
Wellbee - Redakcja Wellbee
Redakcja Wellbee
Wellbee.pl to platforma psychoterapii i rozwoju osobistego. Znajdziesz tu wykwalifikowanych specjalistów zdrowia psychicznego oraz materiały psychoedukacyjne. Twoje zdrowie zaczyna się w głowie!

Potrzebujesz terapii lub konsultacji?

+48 22 307 32 24Czynne od poniedziałku do piątku 8-21
Weekendy od 10 do 14

Jesteś w kryzysie, a sytuacja, w której się znajdujesz, zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu?

112Zadzwoń pod numer alarmowy
116 111Telefon zaufania dla dzieci i młodzieży
Wellbee Sp. z o.o.
ul. Chmielna 2/31
00-020 Warszawa
Znajdziesz nas na: