Tekst powstał we współpracy z GWP – Gdańskim Wydawnictwem Psychologicznym. Autorką recenzji jest Monika Dąbrowska, interwentka kryzysowa i terapeutka TSR w Wellbee.
Dzisiejszy rynek wydawniczy zalewają setki publikacji o tym “jak osiągnąć wymarzoną sylwetkę”, albo “zgubić zbędne kilogramy bez efektu jojo”, czy promujące “jedyną skuteczną dietę w walce z otyłością”. Pośród tych wszystkich książek znajdziemy takie, które oparte są na rzetelnej wiedzy i badaniach klinicznych, ale też i te, które bazują na cudownych odkryciach pseudospecjalistów i pięknych sloganach marketingowych. W gąszczu okładek z centymetrem krawieckim może zatem umknąć książka bardzo ciekawa, która stawia na podmiotowość osoby czytającej i zaprasza do przyjrzenia się kwestii odchudzania z innej perspektywy – perspektywy wartości.
Mowa o książce „Pożegnaj wagę: jak wykorzystać techniki ACT w odchudzaniu i utrzymaniu wymarzonej sylwetki” autorstwa Josepha Ciarrochi, Ann Bailey i Russa Harrisa, która w 2019r. ukazała się nakładem Gdańskiego Wydawnictwa Psychologicznego. Choć hasło z okładki „zmień swój umysł, by zmienić swoje ciało” może brzmieć trywialnie, to jednak stoi za tym metoda i to wcale nie oparta na magicznych sztuczkach czy szkodliwych afirmacjach, a na solidnych fundamentach terapii akceptacji i zaangażowania (ACT – Acceptance and Commitment Therapy) oraz podejściu naukowym.
Przede wszystkim dokonuj świadomych wyborów
We wstępie przeczytamy, że „ta książka nie traktuje o diecie. Ona traktuje o wypełnieniu psychologicznej luki między tym, co chcemy robić, a tym, co w rzeczywistości robimy. […] umieszcza zdrowie i dietę w szerszej perspektywie życiowej. W końcu powstała po to, by pomóc Ci zbliżyć się do życia, które ma sens i wartość”. Właśnie dlatego autorzy całą książkę opierają o “model punktu wyboru”, dzięki któremu możemy łatwo sprawdzić, czy nasze codzienne wybory
przybliżają nas, czy raczej oddalają od tego, co dla nas ważne. Dzięki propozycjom zawartym w książce możemy
rozwinąć umiejętność uważnego zatrzymania, tak aby dostrzegać momenty wyboru i dokonywać ich świadomie. Ta
umiejętność jest pomocna w przełamywaniu szkodliwych nawyków oraz budowaniu nowych, które wspierają nasze cele i wartości.
Rozwijaj elastyczność
Restrykcyjne trzymanie diety i sztywność w działaniu mogą utrudnić drogę do celu. Żelazna dyscyplina i konsekwencja to postawy promowane jako fundament skuteczności wdrażania nowych nawyków i osiągania trwałych zmian. W książce znajdziemy jednak ciekawą perspektywę rozwijania elastycznego nastawienia, które pozwala odpowiadać na to, czego naprawdę potrzebuje ciało i dbać o trzymanie kursu na to, co ważne.
Jedz, aby zaspokoić głód
A potrzeby emocjonalne obdarz adekwatną troską. Możliwe, że mamy pewne nawyki związane z jedzeniem, które są strategiami np. unikania trudnych emocji. Warto się temu przyjrzeć z życzliwością. Autorzy kierują reflektor uwagi czytelnika na uczucie głodu oraz rozróżnienie go od zachcianki. Proponują naukę rozpoznawania natężenia głodu i uczucia sytości oraz pokazują sposoby na poradzenie sobie z jedzeniem emocjonalnym.
„Pożegnaj wagę” to książka, która zdejmuje z piedestału diety cud, liczenie kalorii, presję kanonicznej sylwetki i katorżnicze treningi. W to miejsce proponuje koncentrację na uważności, odwagę w dokonywaniu świadomych wyborów oraz życie w zgodzie z osobistymi wartościami. Mówi o tym, jak położyć kres ciągłej wojnie ze swoim ciałem i wyjść z błędnego koła nieskutecznych działań, tak aby wreszcie cieszyć się wolnością i dobrym samopoczuciem. Ogromną wartością tej książki jest lekki język, partnerska narracja oraz bogactwo ćwiczeń doświadczeniowych. Ta pozycja może być zarówno ciekawą lekturą samopomocową, jak i wsparciem w pracy dla terapeuty, czy psychodietetyka.
Monika Dąbrowska, interwentka kryzysowa i terapeutka TSR w Wellbee.