Poczucie własnej wartości - co robić, kiedy szwankuje? [RECENZJA]

7 październik 2021
4 min czytania
Z pewnością nie jest to dla nikogo zaskoczeniem, że ugruntowane poczucie własnej wartości, wiara w siebie, akceptacja siebie oraz tego, kim jesteśmy, to ważne czynniki sukcesu, rozwoju zdrowych relacji i zadowolenia z życia.
Poczucie własnej wartości - co robić, kiedy szwankuje? [RECENZJA]
Spis treści

Z pewnością nie jest to dla nikogo zaskoczeniem, że ugruntowane poczucie własnej wartości, wiara w siebie, akceptacja siebie oraz tego, kim jesteśmy, to ważne czynniki sukcesu, rozwoju zdrowych relacji i zadowolenia z życia. Wiele badań na przestrzeni ostatnich dekad potwierdziło, że poczucie własnej wartości ma bezpośredni wpływ na nasze ogólne samopoczucie oraz dobrostan psychiczny.

Jeśli na co dzień towarzyszy Ci zamartwianie się, brak wiary we własne możliwości i umiejętności, destrukcyjna samokrytyka albo uczucie, że nie jesteś wystarczająco dobra_y, może to oznaczać, że Twoje poczucie własnej wartości potrzebuje wsparcia.

Dobra wiadomość jest taka, że możesz sobie pomóc, i to bez większych przeszkód! Książka „Jesteś kimś więcej, niż myślisz” autorstwa Glenna R. Shiraldi będzie dla Ciebie świetnym przewodnikiem na tej drodze.

Korzyści z posiadania zdrowego poczucia własnej wartości są ogromne i obejmują każdą sferę naszego życia. To takie Twoje wewnętrzne światło, niczym latarnia wskazujące ścieżkę przez często wzburzone wody wydarzeń i doświadczeń, z którymi przychodzi nam się mierzyć w życiu.

Zdrowe poczucie własnej wartości chroni przed depresją, zaburzeniami lękowymi, a nawet skutkami PTSD (czyli zespołu stresu pourazowego, ang. post-traumatic stress disorder).

Kiedy chore ciało wpływa na psychikę. Jak inne schorzenia oddziałują na stan głowy? [LISTA BADAŃ]

O co chodzi z tym poczuciem własnej wartości?

Najprościej mówiąc, jest to realistyczna i doceniająca opinia na temat samego siebie — dzięki niej dostrzegamy swoje zalety, ale też jesteśmy wobec samych siebie szczerzy w odniesieniu do tych słabszych stron. Możemy być pogodzeni z samym sobą i zadowoleni z tego, kim jesteśmy, nawet mimo naszych niedoskonałości.

Poczucie własnej wartości sprawia, że nie odczuwamy ciągłej potrzeby porównywania się z innymi — wiemy przecież, że każdy człowiek ma swoją własną, nieskończoną wartość, niezależną od czynników zewnętrznych i niezwiązaną z jego wartością jako członka społeczeństwa.

Według Schiraldi koncepcja poczucia własnej wartości opiera się na trzech podtrzymujących je fundamentach:

  • bezwarunkowej wartości człowieka,
  • bezwarunkowej miłości,
  • wzrastania.

Serce klejnotu, czyli bezwarunkowa wartość

Bezwarunkową wartość mamy jako ludzie już od urodzenia. Koncepcja ta zakłada, że każdy z nas jest wartościowy i cenny, tak samo jak dowolna inna istota ludzka. Rodzimy się pełni i kompletni, mając w sobie zaczątki wszystkiego, co jest nam potrzebne do wzrastania i rozkwitu. Wartość ta nie zmienia się w trakcie życia, bez względu na czynniki zewnętrzne. 

To jak serce klejnotu — co nieco przypomina model Shiraldi. To, co na zewnątrz, to odbicie światła płynącego ze środka, a nie na odwrót. Czasami jednak wydaje się, że działa to trochę w drugą stronę. Wiążemy wtedy czynniki zewnętrzne z naszą wartością jako ludzi.

Shiraldi, przy pomocy wielu technik i ćwiczeń zawartych w recenzowanej przeze mnie książce, wskazuje, w jaki sposób takie autodestrukcyjne myślenie oparte na naszych zniekształconych przekonaniach zmienić na rozumowanie bardziej racjonalne i oparte na faktach.

Samowspółczucie – czym jest i jak je praktykować?

Być kochanym tak po prostu, czyli bezwarunkowa miłość

Bezwarunkowa miłość to coś, co czujemy zarówno wobec innych ludzi, ale także wobec samych siebie, pomimo naszych niedoskonałości. Można ten stan traktować jak decyzję, którą podejmujemy każdego dnia, nawet kiedy nie mamy na to ochoty.

Należy pamiętać, że bezwarunkowa miłość to umiejętność, którą można, a nawet należy rozwijać. Jeśli nie nauczyliśmy się od naszych rodziców, w jaki sposób bezwarunkowo kochać samych siebie, może nam w tym aspekcie z pomóc książka Shiraldi. Na podstawie zawartej w niej wiedzy nauczymy się, jak pozytywnie myśleć o swoim podstawowym Ja, ale także o tym, jak je znaleźć, pokochać i uzdrowić.

Na fundamentach bezwarunkowej wartości i miłości możliwe jest wzrastanie, czyli rozwijanie tego potencjału, z którym już przyszliśmy na świat. Jest to proces wymagający codziennego rozwijania umiejętności związanych z każdym z trzech fundamentów, nie może on istnieć sam sobie. 

Shiraldi w znakomity i niezwykle wszechstronny sposób wskazuje nam te właśnie umiejętności oraz strategie ich rozwoju. Wszystkie koncepcje opisane są w książce w sposób łatwy i przystępny — przy odrobinie uproszczenia zrozumie je nawet dziecko.

bliżej siebie

Jak być bliżej siebie? — pandemiczny przegląd relacji z samym sobą

Podręczny nauczyciel

„Jesteś kimś więcej, niż myślisz” uczy, jak unikać powszechnych pułapek myślowych, w jaki sposób dostrzegać i doceniać własne mocne strony, jak radzić sobie z krytyką i innymi podcinającymi skrzydła doświadczeniami, czy też w jaki sposób budować współczucie dla samego siebie. Poczucie własnej bezwarunkowej wartości, rozwijane poprzez ćwiczenia w książce, z pewnością może mieć moc odmiany życia na lepsze.

Nie można pominąć również kwestii, że wszystkie informacje przekazane w książce oparte są na solidnych naukowych podstawach. Shiraldi podkreśla dodatkowo znaczenie różnych czynników związanych bezpośrednio ze stylem życia, takich jak dieta, ruch czy sen. Wszystkie z nich, jeśli zostaną zaniedbane, mogą obniżyć plastyczność ludzkiego mózgu, a tym samym negatywnie wpłynąć na nasze funkcje poznawcze i utrudniać nam zmianę w pożądanym kierunku.

Każdemu, kto boleśnie odczuwa brak poczucia własnej wartości i nie wierzy w to, że istnieje wcale nie tak nieosiągalna szansa na zmianę, polecam książkę „Jesteś kimś więcej, niż myślisz” — naprawdę ma ona moc przywracania nadziei.

Artykuł powstał we współpracy z Gdańskim Wydawnictwem Psychologicznym. Książka “Jesteś kimś więcej, niż myślisz” dostępna jest na stronie internetowej wydawnictwa


Anna Trojanowska

Wellbee - Redakcja Wellbee
Wellbee - Redakcja Wellbee
Redakcja Wellbee
Wellbee.pl to platforma psychoterapii i rozwoju osobistego. Znajdziesz tu wykwalifikowanych specjalistów zdrowia psychicznego oraz materiały psychoedukacyjne. Twoje zdrowie zaczyna się w głowie!

Potrzebujesz terapii lub konsultacji?

+48 22 307 32 24Czynne od poniedziałku do piątku 8-21
Weekendy od 10 do 14

Jesteś w kryzysie, a sytuacja, w której się znajdujesz, zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu?

112Zadzwoń pod numer alarmowy
116 111Telefon zaufania dla dzieci i młodzieży
Wellbee Sp. z o.o.
ul. Chmielna 2/31
00-020 Warszawa
Znajdziesz nas na: