Rozwój zawodowy

Kolory osobowości i ich wpływ na dynamikę zespołu

8 grudzień 2021
6 min czytania
Czy zastanawiasz się czasami, dlaczego z niektórymi osobami pracuje Ci się świetnie, a z innymi ciężko o wspólny język? To zupełnie normalne, gdyż różnimy się od siebie. Jednak jeśli zarządzasz zespołami lub po prostu chcesz lepiej współpracować z ludźmi, pomoże Ci w tym model kolorów osobowości Thomasa Eriksona. Model opracowany przez T. Eriksona to pewnego rodzaju drogowskaz dla osób pragnących lepszych relacji ze swoim otoczeniem. Osiągnięcie tego celu jest możliwe dzięki pogłębieniu świad
Kolory osobowości i ich wpływ na dynamikę zespołu
Spis treści

Czy zastanawiasz się czasami, dlaczego z niektórymi osobami pracuje Ci się świetnie, a z innymi ciężko o wspólny język? To zupełnie normalne, gdyż różnimy się od siebie. Jednak jeśli zarządzasz zespołami lub po prostu chcesz lepiej współpracować z ludźmi, pomoże Ci w tym model kolorów osobowości Thomasa Eriksona.

Model opracowany przez T. Eriksona to pewnego rodzaju drogowskaz dla osób pragnących lepszych relacji ze swoim otoczeniem. Osiągnięcie tego celu jest możliwe dzięki pogłębieniu świadomości na temat sposobu postrzegania świata przez różne typy osobowości, a także przewidywaniu ich możliwych reakcji na konkretne sytuacje. Może wydawać się to trudnym zadaniem, natomiast czasami wystarczy otwartość na różnorodność, siła obserwacji Zielonego (o którym więcej za moment) oraz empatia.

Erikson opisuje w swoich książkach (“Otoczeni przez idiotów”, “Otoczeni przez psychopatów”, “Mój szef jest idiotą”) 4 podstawowe typy osobowości: czerwony, zielony, niebieski i żółty. Co istotne i warte podkreślenia na samym początku, żaden z nich nie jest lepszy lub gorszy i każdy posiada zarówno mocne, jak i słabe strony. Bez wątpienia każda z osobowości cechuje się także innym podejściem do życia, a więc również – do pracy.

Być może zastanawiasz się, czy taki model nie wprowadza sztucznych podziałów – w końcu nie ma dwóch takich samych osób na świecie i każdy z nas jest inny. To prawda, jednak badania pokazują, że osobowość ok. 80 proc. ludzi można sklasyfikować jako połączenie dwóch kolorów z modelu Eriksona. A to już pewne ułatwienie w komunikacji i budowaniu relacji. Jak to działa?

4 typy kolorów osobowości

Jak już zostało wspomniane, podstawowe kolory osobowości to czerwony, niebieski, zielony i żółty. Jednak jedynie 5 proc. ludzi można określić jako stricte jednokolorowe. Najczęściej łączymy w sobie, np. cechy dominującego czerwonego i analitycznego niebieskiego lub empatycznego zielonego i inspirującego żółtego. Czym cechują się poszczególne typy?

  • Charyzmatyczny Czerwony

To osoby niezwykle energiczne i nastawione na cel, które jednocześnie błyszczą we wszystkim, co robią. Są pasjonatami swojej pracy i szybko podejmują decyzje, nie przywiązując dużej wagi do konsekwencji. Czerwoni mogą być jednak dość trudni w codziennej współpracy, ponieważ są tak pewni siebie, że często wierzą, iż to właśnie ich pomysły i rozwiązania są słuszne i mają największą wartość. Nie lubią krytyki i nie obawiają się konfliktów, które mogą zniechęcić wiele osób do współpracy z nimi. Czerwone osobowości uwielbiają ryzyko i mogą być postrzegane jako silni przywódcy. Są także bezpośredni, władczy i uparci.

Jak współpracować z Czerwonym? Konkret, konkret i jeszcze raz konkret. Pamiętaj, że Czerwony ciągle działa i jest nastawiony na wyniki. Dlatego w kontakcie z takimi osobami mów wprost, co masz na myśli, bądź przygotowany do rozmowy i bazuj na faktach.

  • Inspirujący Żółty

Osoby o żółtym typie osobowości potrzebują wręcz nieustannego pobudzenia, a najlepiej zapewnia im je kontakt z ludźmi. Są ekstrawertyczni i niezwykle towarzyscy, skupiają się na pozytywach i jasnych stronach życia. Żółci zwykle są niezłymi liderami, graczami zespołowymi, a także mówcami. Gdy Żółty zacznie swoją opowieść, może snuć ją bez końca, zapominając, od czego zaczęła się rozmowa. To również osoby, które mogą nie radzić sobie dobrze na stanowiskach wymagających dużej odpowiedzialności i samodyscypliny. Są także wrażliwe emocjonalnie i dbają o to, by nie krzywdzić innych.

Jak współpracować z Żółtym? Żółci są bardzo kreatywni, twórczy i innowacyjni, jednak potrzebują wsparcia w realizacji swoich wizji. Jeśli nie dotrzymują deadline’u czy zapomną o jakimś zadaniu, nie należy się dziwić i być pamiętliwym. Takie osoby są pomocne i (zwykle) entuzjastyczne, jednak nie lubią szczegółowych instrukcji, a ich podejście do pracy często zależy od nastroju.

  • Zrównoważony Zielony

Przewodzenie grupie lub praca w dużym zespole może okazać się dla zielonego typu osobowości zbyt dużym wyzwaniem. Zieloni zwykle są spokojni, zrównoważeni i empatyczni, jednak wolą pracować samodzielnie lub w niewielkich grupach. Najczęściej są to osoby godne zaufania, które potrafią słuchać, są dobrymi obserwatorami i nie lubią konfliktów. Są lubiani przez większość zespołu i nie przeszkadza im wypełnianie czyichś poleceń. Dbają o życie w zgodzie z naturą, a także nie boją się ciężkiej pracy, aby zapewnić dobrobyt swojej rodzinie.

Jak współpracować z Zielonym? Pamiętaj, że Zielony nie lubi podejmować decyzji. Chce być także wsparciem, jednak warto przypominać mu o zadaniach, które miał wykonać. To osoby bardzo relacyjne, które również potrzebują być wysłuchane, a wszelkie uwagi do ich pracy najlepiej przekazywać im w rozmowach one to one.

  • Zorganizowany Niebieski

Osobowości spod tego koloru kierują się logiką, są także bardzo dokładne i wymagające. Cenią sobie również porządek i systematykę w działaniu. Niebiescy bardzo precyzyjnie wyrażają swoje myśli i potrafią spojrzeć na jedną sytuację z różnych perspektyw. Z drugiej strony mogą być postrzegani jako nadmiernie krytyczni, drobiazgowi i powolni w działaniu. Nieustannie dążą do perfekcji i potrafią wejść w polemikę, gdy ktoś podważa ich pomysły lub przekonania. Z drugiej strony ludzie o niebieskich osobowościach są otwarci, życzliwi i chętni do współpracy. Lubią spokój i wolą unikać ryzyka.

Jak współpracować z Niebieskim? Dla Niebieskiego liczą się szczegóły i dane, dlatego każda współpraca z taką osobą powinna być poprzedzona dobrym przygotowaniem i znajomością tematu. Nie proś go o zadania “na już” i uważaj z krytyką, gdyż ten typ osobowości jest na nią bardzo wyczulony. 

kolory osobowości

Dlaczego warto budować różnorodne zespoły?

Choć nie istnieje jeden skuteczny przepis na idealny zespół, to można powiedzieć, że model Eriksona jest bardzo cenną wskazówką dla menedżerów HR. Chodzi oczywiście o to, by rekrutować ludzi, którzy będą się uzupełniać, a więc będą posiadali różne osobowości oraz podejście do zadań, sukcesów i porażek. Jednak czy rzeczywiście gra jest warta świeczki? To w końcu dodatkowe zadania i wydłużenie procesów rekrutacyjnych.

Odpowiadając na to pytanie posłużmy się metaforą obrazu – czy dzieła van Gogha byłyby znane do dziś, gdyby przez całe życie malował tylko słoneczniki? Być może, choć jest to wątpliwe. Podobnie jest z efektywnością zespołu. Trudno osiągnąć założone cele, jeśli składa się on np. jedynie z innowacyjnych żółtych osobowości, gdyż brakowałoby kogoś, kto będzie wcielał te świetne pomysły w życie.

Zróżnicowany zespół to również większa możliwość rozwoju osobistego dla jego członków, gdyż każdy ma szansę nauczyć się czegoś nowego od kolegów, a także rozwijać swoje talenty pod okiem świadomego lidera. A to bez dwóch zdań korzyść zarówno dla pracownika, jak i firmy.

Model Eriksona a stereotypy

Korzyści płynące ze znajomości kolorów osobowości pracowników są nieocenione. Dlatego właśnie model Eriksona jest obecnie używany przez wiele firm na świecie. Warto jednak pamiętać, że osobowość ludzka jest niezwykle złożona, a pobieżna interpretacja kolorów osobowości stwarza ryzyko stereotypowego traktowania pracowników.

Jeżeli zależy Ci na lepszej współpracy w zespole, a także większej świadomości wśród pracowników na temat ich mocnych stron i tych, nad którymi warto popracować, zaproponuj im profesjonalne wsparcie w obszarze rozwoju osobistego. Nasi specjaliści są do Twojej dyspozycji.

Literatura

Erikson T., Otoczeni przez idiotów. Jak dogadać się z tymi, których nie możesz zrozumieć, Wyd. Wielka Litera, Warszawa 2017


Krzysztof Bąk

Krzysztof Bąk

Jestem psychologiem klinicznym, psychoterapeutą psychoanalitycznym, analitykiem grupowym oraz superwizorem psychoanalitycznym i psychodynamicznym. Pracuję jako psychoterapeuta od 25 lat. Od 9 lat prowadzę własną praktykę psychoterapeutyczną, rozszerzoną o usługi z obszaru doradztwa psychologicznego w obszarze rozwoju osobistego, zarządzania zespołami i kultury organizacyjnej.

Wellbee - Redakcja Wellbee
Wellbee - Redakcja Wellbee
Redakcja Wellbee
Wellbee.pl to platforma psychoterapii i rozwoju osobistego. Znajdziesz tu wykwalifikowanych specjalistów zdrowia psychicznego oraz materiały psychoedukacyjne. Twoje zdrowie zaczyna się w głowie!

Potrzebujesz terapii lub konsultacji?

+48 22 307 32 24Czynne od poniedziałku do piątku 8-21
Weekendy od 10 do 14

Jesteś w kryzysie, a sytuacja, w której się znajdujesz, zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu?

112Zadzwoń pod numer alarmowy
116 111Telefon zaufania dla dzieci i młodzieży
Wellbee Sp. z o.o.
ul. Chmielna 2/31
00-020 Warszawa
Znajdziesz nas na: