Emocje

Jak zbudować pewność siebie? Recenzja książki Mary Welford

7 lipiec 2021
3 min czytania
Jeżeli będziesz czekać, aż poczujesz się wystarczająco pewnie, żeby coś zrobić, to możesz czekać dość długo. Często trzeba najpierw zacząć działać, aby poczuć pewność siebie. Powyższy cytat pochodzi z książki Mary Welford „Budowanie Pewności Siebie – podejście skoncentrowanie na współczuciu” z Gdańskiego Wydawnictwa Psychologicznego. Miałam przyjemność czytać ją ostatnio i zdecydowanie polecam nie tylko jako kompendium ćwiczeń dla osób, które zawodowo zajmują się psychoterapią, ale także
Jak zbudować pewność siebie? Recenzja książki Mary Welford
Spis treści

Jeżeli będziesz czekać, aż poczujesz się wystarczająco pewnie, żeby coś zrobić, to możesz czekać dość długo. Często trzeba najpierw zacząć działać, aby poczuć pewność siebie.

Powyższy cytat pochodzi z książki Mary Welford „Budowanie Pewności Siebie – podejście skoncentrowanie na współczuciu” z Gdańskiego Wydawnictwa Psychologicznego. Miałam przyjemność czytać ją ostatnio i zdecydowanie polecam nie tylko jako kompendium ćwiczeń dla osób, które zawodowo zajmują się psychoterapią, ale także laikom, którym zależy na rozwoju oraz zwiększeniu poczucia pewności siebie w codziennych relacjach z innymi ludźmi.

Czym jest podejście skoncentrowanie na współczuciu (CFT)?

CFT to skrót od angielskiego Compassion Focused Therapy, czyli możemy to rozumieć jako podejście w terapii skoncentrowane na… no właśnie i tu niezbyt fortunne polskie tłumaczenie: podejście psychoterapii skoncentrowane na współczuciu. Jest to nurt tzw. trzeciej fali w psychoterapii poznawczo-behawioralnej, czyli najnowszego trendu w psychoterapii.

Czym jednak jest to osławione współczucie w CFT? Jest to świadomy wybór patrzenia na siebie, swoje myśli, działania i odczucia –  patrzenie z życzliwością, akceptacją i zrozumieniem. Tak, jak traktowalibyśmy swojego najlepszego przyjaciela, tak w podejściu CFT traktujemy siebie. Współczucie nie ma więc nic wspólnego z litością czy pobłażaniem, jak można by pomyśleć w pierwszym odczuciu.

Wydaje się to proste i logiczne. Jako praktyk terapii poznawczo-behawioralnej uwielbiam logikę, prostotę i wymierne efekty. Ale jak zacząć proces zmiany i spojrzeć na siebie jak na najlepszego przyjaciela w nurcie CFT? Książka Mary Welford może być doskonałym towarzyszem tej podróży do pewnego/pewnej Ciebie. Sięgając po nią, nie pomijaj wstępu, w nim bowiem jest opisana teoria oparta na ewolucji. Jeżeli zrozumiesz, dlaczego i w jaki sposób działamy, będzie Ci łatwiej to działanie zmodyfikować. Wzrośnie też Twoje poczucie sensu i zwiększy się motywacja podczas dalszej pracy ze sobą.

Zmiana zaczyna się za zakrętem

Autorka porównuje nasz dotychczasowy sposób działania i myślenia do wydeptanej, dobrze znanej ścieżki. Naszym zadaniem jest – jeśli oczywiście chcemy zbudować większą pewność siebie – świadome wybranie innej, nowej ścieżki i… systematycznie jej „wydeptywanie”. Jak? Odpowiedź na to pytanie znajdziemy już w części praktyczniej książki, gdzie krok po kroku są opisane ćwiczenia, które nam w tym pomogą.

Moim ulubionym ćwiczeniem, które często praktykuję z pacjentami podczas terapii, jest poszukiwanie myśli współczujących – alternatywnych do naszych przekonań o samym sobie. Tak, jakbyśmy mówili do najlepszego przyjaciela, wspierając go i troszcząc się o niego.

Praktyka czyni mistrza

Zastanów się, jak często łapiesz się na myśli: nie uda mi się, jestem do niczego. Brzmi znajomo, prawda? A gdyby tą negatywną myśl automatyczną zastąpić myślą współczującą? Przykładowo:

czasem mi się nie udaje, ale są też sytuacje, gdy idzie mi dobrze

lub:

to, że coś nie jest idealne, nie oznacza, że mi się nie udało.

Jak Ci z takimi współczującymi myślami? Prawda, że lepiej? To i dużo więcej innych ćwiczeń, popartych osobistymi historiami pacjentów oraz przykładami i gotowymi formularzami do wypełnienia, znajdziesz w książce Mary Welford „Budowanie Pewności Siebie – podejście skoncentrowanie na współczuciu”, którą z całego serca polecam – szczególnie jeśli chcesz trwale zbudować pewność siebie.

Poniżej załączam wybrane, polecane przez autorkę strony www, na których znajdziesz więcej informacji na temat terapii opartej na współczuciu (CFT) oraz terapii poznawczo-behawioralnej (CBT):

 

Artykuł powstał we współpracy z GWP – Gdańskim Wydawnictwem Psychologicznym.

Wellbee - Anna Łopuchin
Wellbee - Anna Łopuchin
Anna Łopuchin
Jestem terapeutką poznawczo-behawioralną. Na co dzień współpracuję z Centrum Praw Kobiet, gdzie udzielam wsparcia osobom doświadczającym przemocy psychicznej, fizycznej, ekonomicznej czy seksualnej.

Potrzebujesz terapii lub konsultacji?

+48 22 307 32 24Czynne od poniedziałku do piątku 8-21
Weekendy od 10 do 14

Jesteś w kryzysie, a sytuacja, w której się znajdujesz, zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu?

112Zadzwoń pod numer alarmowy
116 111Telefon zaufania dla dzieci i młodzieży
Wellbee Sp. z o.o.
ul. Chmielna 2/31
00-020 Warszawa
Znajdziesz nas na: