Depresja maniakalna - objawy i leczenie

19 czerwiec 2023
3 min czytania
Depresja maniakalna, nazywana również zaburzeniem afektywnym dwubiegunowym, to poważne schorzenie psychiczne, które charakteryzuje się naprzemiennymi epizodami depresji i manii. W tym artykule dowiesz się więcej o objawach depresji maniakalnej oraz skutecznych metodach leczenia.
Depresja maniakalna - objawy i leczenie
Spis treści

Depresja maniakalna, nazywana również zaburzeniem afektywnym dwubiegunowym, to poważne schorzenie psychiczne, które charakteryzuje się naprzemiennymi epizodami depresji i manii. Osoby z depresją maniakalną doświadczają głębokiej smutku, utraty energii i zainteresowania życiem podczas epizodów depresji, a także wzmożonego nastroju, nadmiernego entuzjazmu i impulsywnego zachowania podczas epizodów manii. W tym artykule dowiesz się więcej o objawach depresji maniakalnej oraz skutecznych metodach leczenia.

Czym jest depresja maniakalna?

Depresja maniakalna jest stanem, który obejmuje dwa skrajne stany emocjonalne: depresję i manię. Podczas epizodów depresji, osoby dotknięte tym schorzeniem mogą odczuwać głęboki smutek, utratę energii, uczucie bezwartościowości, problemy z koncentracją i myśleniem oraz myśli samobójcze. Z drugiej strony, epizody manii charakteryzują się wysokim lub podwyższonym nastrojem, wzmożoną aktywnością, nadmiernym poczuciem pewności siebie, ryzykownym zachowaniem i trudnościami w utrzymaniu zdrowych relacji społecznych.

Objawy manii

Podczas epizodów manii osoby z depresją maniakalną mogą wykazywać szereg charakterystycznych objawów. Oto niektóre z nich:

  1. Nadmierny entuzjazm i pobudzenie: osoby z epizodem manii często odczuwają niepohamowany entuzjazm i pobudzenie. Mogą mieć nadmierną ilość energii, czuć się niespokojne i trudno im usiedzieć w miejscu.
  2. Zwiększone poczucie pewności siebie: podczas epizodu manii osoby z depresją maniakalną mogą mieć wygórowane poczucie pewności siebie i przekonanie, że są niezwyciężone. Mogą podejmować ryzykowne decyzje i angażować się w działania, które normalnie uważane byłyby za nieodpowiednie.
  3. Zmniejszona potrzeba snu: w trakcie epizodów manii osoby z depresją maniakalną często doświadczają zmniejszonej potrzeby snu. Mogą czuć się w pełni energii i zadowoleni nawet po krótkim czasie snu.
  4. Niekontrolowane wydatki i impulsywne zachowanie: epizody manii często prowadzą do impulsywnego zachowania, takiego jak niekontrolowane wydawanie pieniędzy, podejmowanie ryzykownych decyzji finansowych. Osoby dotknięte depresją maniakalną mogą mieć trudności w kontrolowaniu tych impulsów i podejmowaniu rozważnych decyzji.
  5. Zaburzenia koncentracji: podczas epizodu manii osoby mogą mieć trudności z koncentracją i skupianiem uwagi na jednej czynności. Ich myśli mogą być rozproszone, co wpływa na ich zdolność do efektywnego działania i podejmowania decyzji.
  6. Zwiększona aktywność fizyczna: wzmożona aktywność fizyczna jest również częstym objawem epizodów manii. Osoby z depresją maniakalną mogą wykazywać niepohamowany napęd do działania, niezależnie od zmęczenia lub konsekwencji wynikających z takiego zachowania.

Ważne jest zrozumienie, że objawy depresji maniakalnej mogą się różnić w zależności od indywidualnego przypadku. Nie każda osoba doświadcza wszystkich objawów, a nasilenie i czas trwania epizodów mogą się różnić. Jeśli podejrzewasz, że ty lub ktoś bliski cierpi na depresję maniakalną, ważne jest skonsultowanie się z profesjonalistą medycznym w celu dokładnej diagnozy i odpowiedniego leczenia.

Depresja maniakalna - przyczyny

Przyczyny depresji maniakalnej nie są jednoznacznie określone, jednak istnieje szereg czynników, które mogą przyczyniać się do wystąpienia tego zaburzenia. Oto niektóre z nich:

Czynniki genetyczne: istnieje pewne ryzyko dziedziczenia depresji maniakalnej. Osoby, których rodzice lub rodzeństwo cierpią na to zaburzenie, mają większe prawdopodobieństwo wystąpienia depresji maniakalnej.

Czynniki neurochemiczne: niedobór lub zaburzenia w działaniu pewnych neuroprzekaźników, takich jak serotonina, noradrenalina i dopamina, mogą przyczyniać się do wystąpienia depresji maniakalnej. Te neuroprzekaźniki odgrywają ważną rolę w regulacji nastroju i emocji.

Czynniki środowiskowe: stresujące wydarzenia życiowe, takie jak utrata bliskiej osoby, rozwód, problemy finansowe czy problemy związane z pracą, mogą być wyzwalaczami epizodów depresji maniakalnej u osób podatnych na to schorzenie.

Problemy hormonalne: nNiektóre zaburzenia hormonalne, takie jak niedoczynność tarczyciroidyzm lub zaburzenia hormonalne związane z układem hormonalnym, mogą mieć wpływ na wystąpienie depresji maniakalnej. Zmiany w poziomie hormonów mogą wpływać na regulację nastroju i wywoływać epizody depresyjne lub maniakalne.

Uzależnienia i nadużywanie substancji: nadużywanie substancji psychoaktywnych, takich jak alkohol, narkotyki lub leki przepisywane, może zwiększać ryzyko wystąpienia depresji maniakalnej. Substancje te mogą zakłócać równowagę chemiczną w mózgu i prowadzić do nasilonych objawów depresyjnych lub maniakalnych.

Inne zaburzenia psychiczne: osoby z innymi zaburzeniami psychicznymi, takimi jak zaburzenia lękowe, zaburzenia osobowości czy schizofrenia, mogą mieć większe ryzyko rozwoju depresji maniakalnej. Wpływ tych zaburzeń na wzrost ryzyka depresji maniakalnej wynika z wielu czynników, takich jak genetyka, czynniki środowiskowe i zaburzenia neurochemiczne.

Jak poradzić sobie z depresją maniakalną?

Ważne jest zrozumienie, że depresja maniakalna to choroba, która wymaga profesjonalnej pomocy i leczenia. Oto kilka skutecznych metod, które mogą pomóc osobom z depresją maniakalną:

Terapia farmakologiczna

W przypadku depresji maniakalnej lekarz może zalecić stosowanie leków stabilizujących nastrój, takich jak leki przeciwdepresyjne, leki przeciwpadaczkowe lub leki regulujące poziom neuroprzekaźników. Regularne przyjmowanie przepisanych leków może pomóc w kontrolowaniu objawów i zapobieganiu nawrotom.

Psychoterapia

Terapia indywidualna lub terapia grupowa może być bardzo pomocna w leczeniu depresji maniakalnej. Psychoterapia pozwala osobom z tym schorzeniem wyrazić swoje emocje, zrozumieć korzenie problemu i nauczyć się zdrowych strategii radzenia sobie z objawami.

Regularna kontrola

Regularne spotkania z lekarzem psychiatrą lub psychoterapeutą są ważne w procesie leczenia depresji maniakalnej. Monitorowanie objawów, dostosowywanie leczenia i udzielanie wsparcia emocjonalnego są niezwykle istotne dla osiągnięcia i utrzymania stabilności emocjonalnej.

Zdrowy styl życia

Zdrowy styl życia może mieć pozytywny wpływ na zarządzanie depresją maniakalną. Regularna aktywność fizyczna, odpowiednia ilość snu, zbilansowane posiłki niewątpliwie przyczyniają się do złagodzenia objawów.

Wellbee - Redakcja Wellbee
Wellbee - Redakcja Wellbee
Redakcja Wellbee
Wellbee.pl to platforma psychoterapii i rozwoju osobistego. Znajdziesz tu wykwalifikowanych specjalistów zdrowia psychicznego oraz materiały psychoedukacyjne. Twoje zdrowie zaczyna się w głowie!

Potrzebujesz terapii lub konsultacji?

+48 22 307 32 24Czynne od poniedziałku do piątku 8-21
Weekendy od 10 do 14

Jesteś w kryzysie, a sytuacja, w której się znajdujesz, zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu?

112Zadzwoń pod numer alarmowy
116 111Telefon zaufania dla dzieci i młodzieży
Wellbee Sp. z o.o.
ul. Chmielna 2/31
00-020 Warszawa
Znajdziesz nas na: