Psychoterapia poznawczo-behawioralna
W tym nurcie nacisk położony jest na pracę z obserwowalnymi zachowaniami oraz treściami myślenia pacjenta. Terapia ma zazwyczaj formę dyrektywną i może być zarówno krótko jak i długoterminowa. Celem jest rozwiązanie zgłaszanego przez pacjenta problemu poprzez modyfikację nieadaptacyjnych zachowań i związanych z nimi myśli oraz uczuć.
Psychoterapia psychodynamiczna
W tym nurcie nacisk położony jest na zmianę struktury osobowości i odkrycie nieuświadomionych przyczyn cierpienia pacjenta. Terapia ma zazwyczaj formę długoterminową i niedyrektywną. Jej celem jest zwiększenie świadomości oraz praca nad trudnościami i ich genezą.
Psychoterapia humanistyczna
W tym nurcie nacisk położony jest na odkrycie niezaspokojonych potrzeb psychologicznych, które są przyczyną deficytów rozwoju osobowości. Terapia ma formę niedyrektywną i jest ukierunkowana na teraźniejszość i przyszłość, a relacja między terapeutą a klientem jest równorzędna. Celem psychoterapii jest przede wszystkim stworzenie klientowi warunków do zaspokojenia potrzeb oraz refleksja nad ważnymi dla niego wartościami.
Psychoterapia systemowa
W tym nurcie nacisk położony jest na interakcje społeczne oraz systemy, w których funkcjonuje pacjent, a które mają znaczący wpływ na jego zdrowie psychiczne. Terapia ma zazwyczaj formę dyrektywną i krótkoterminową i ukierunkowana jest na rozwiązanie bieżących problemów. Celem psychoterapii jest zmiana lub modyfikacja systemów, w których funkcjonuje pacjent.
Psychoterapia integratywna
W tym nurcie nacisk położony jest na eklektyzm i dostosowanie metod pracy do indywidualnych potrzeb klienta. Terapeuta czerpie z wielu podejść terapeutycznych, posiada wiedzę na ich temat i łączy je w swojej pracy. Terapia może mieć formę krótko i długoterminową, a jej celem jest praca nad problematycznymi obszarami zgłaszanymi przez pacjenta.