Zaburzenia lękowe — czyli co?
Należy pamiętać, że szeroka grupa zaburzeń lękowych obejmuje szereg problemów, w których na pierwszy plan wysuwają się objawy związane w jakiś sposób z odczuwanym napięciem, strachem i ogólną lękliwością. Znajdziemy więc tutaj zarówno fobie specyficzne, hipochondrię (lęk o zdrowie) czy zespół stresu pourazowego (ang. post traumatic stress disorder, w skrócie PTSD), jak i zaburzenie obsesyjno-kompulsyjne, zaburzenie lękowe z napadami lęku (lęk paniczny), czy zaburzenie lękowe uogólnione.
Coraz częściej diagnozuje się również mieszane zaburzenia depresyjno-lękowe, w których oprócz objawów charakterystycznych dla depresji, występują różnego rodzaju problemy wywołujące lęk.
Jak leczymy zaburzenia lękowe?
Jesteśmy na szczęście na etapie, w którym mamy dostęp do wielu możliwości leczenia pojawiających się stanów chorobowych. W leczeniu zaburzeń lękowych bardzo dobre wyniki osiągają różne formy terapii poznawczo-behawioralnej (ang. cognitive-behavioural therapy, w skrócie CBT), która co do zasady jest stylem terapii krótkoterminowej, skupiającej swoje działania nie wokół doświadczeń wczesnodziecięcych, czy relacji występujących w systemie rodzinnym, ale na indywidualnych przeżyciach „tu i teraz”.
Jednym z wybitnych i znanych na całym świecie przedstawicieli terapii poznawczo-behawioralnej jest Stefan G. Hofmann, i to on właśnie jest autorem recenzowanej w niniejszym artykule publikacji. Hofmann pracował nad nią wraz z zespołem klinicystów i ekspertów w zaburzeniach nastroju i lękowych — mamy więc tutaj materiał przygotowany przez klinicystów z pierwszej linii frontu w przypadku najcięższych problemów stresowych i lękowych.
Polska wersja książki „Ponad lękiem” została ostatnio wydana przez Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne, i chwała niebiosom za to, że w końcu mamy na naszym rodzimym rynku tak wartościową pozycję.