Work-life balance

Benefity dla pracowników

30 maj 2023
4 min czytania
Czy wiesz, że benefity pracownicze to nieodłączny element atrakcyjnej oferty pracy w dzisiejszych czasach? Współczesny rynek pracy wymaga od firm inwestycji nie tylko w wynagrodzenia, ale i w dodatkowe świadczenia, które zwiększają satysfakcję i zaangażowanie pracowników.
Benefity dla pracowników
Spis treści

Czy wiesz, że benefity pracownicze to nieodłączny element atrakcyjnej oferty pracy w dzisiejszych czasach? Współczesny rynek pracy wymaga od firm inwestycji nie tylko w wynagrodzenia, ale i w dodatkowe świadczenia, które zwiększają satysfakcję i zaangażowanie pracowników. A to z kolei przekłada się na ich efektywność i lojalność wobec firmy. Ale co tak naprawdę oznaczają benefity dla pracowników? I jak wybrać te odpowiednie?

Co to są benefity pracownicze?

Benefity pracownicze, zwane też świadczeniami pracowniczymi lub po prostu benefitami, to różnego rodzaju dodatkowe korzyści oferowane przez pracodawców poza podstawowym wynagrodzeniem. Mogą one przyjmować różne formy - od ubezpieczeń zdrowotnych, przez karty sportowe, po elastyczne godziny pracy czy możliwość pracy zdalnej. Benefity stanowią istotny element pakietu rekrutacyjnego, przyczyniając się do budowania atrakcyjnego wizerunku pracodawcy na rynku pracy.A to z kolei przekłada się na ich efektywność i lojalność wobec firmy.

Jakie benefity oferują pracodawcy

Wybór benefitów oferowanych przez pracodawców jest zależny od wielu czynników, takich jak branża, wielkość firmy, lokalizacja czy profil pracowników. Firmy najczęściej oferują swoim pracownikom prywatną opiekę medyczną, karty sportowe oraz możliwość pracy zdalnej. Wśród innych popularnych benefitów znalazły się dodatkowe dni wolne, dofinansowanie do kursów i szkoleń, czy służbowy sprzęt do użytku prywatnego. Coraz więcej firm wprowadza nowoczesne benefity, takie jak wsparcie w zakresie zdrowia psychicznego, programy work-life balance czy pakiet socjalny dla rodziców. Warto jednak podkreślić, że najważniejszym czynnikiem przy wyborze benefitów powinny być oczekiwania i potrzeby pracowników. Pracodawcy powinni regularnie prowadzić ankiety wśród zatrudnionych, aby dowiedzieć się, jakie benefity są dla nich najważniejsze i jakie korzyści przynoszą im oferowane benefity.

Jak wybrać benefity dla pracowników w swojej firmie

Wybór odpowiednich benefitów dla pracowników to istotny element strategii zarządzania zasobami ludzkimi, który może znacząco przyczynić się do zadowolenia i lojalności pracowników, a także przyciągnąć nowych kandydatów. Poniżej kilka kroków, które mogą pomóc w podejmowaniu decyzji:

 1. Zrozum potrzeby swoich pracowników: Każda grupa pracowników ma swoje unikalne potrzeby i preferencje. Młodzi specjaliści mogą na przykład docenić karty multisport, podczas gdy rodzice mogą cenić możliwość elastycznego czasu pracy. Zrozumienie oczekiwań pracowników jest kluczowe. Można to osiągnąć poprzez ankiety, spotkania czy indywidualne rozmowy.
 2. Przyjrzyj się budżetowi: Ważne jest, aby wybrać benefity, które są realne do zrealizowania w ramach dostępnego budżetu. Niektóre benefity, takie jak prywatna opieka medyczna, mogą być kosztowne, ale inne, takie jak możliwość pracy zdalnej, są relatywnie tanie, a nawet mogą przynieść oszczędności.
 3. Sprawdź, co oferują inni pracodawcy: Przyjrzyj się temu, jakie benefity oferują inne firmy w Twojej branży. Czy są jakieś standardy, których powinieneś przestrzegać? Czy są jakieś benefity, które pomogą Ci się wyróżnić na tle konkurencji?
 4. Konsultuj się z ekspertami: Możesz skorzystać z porady ekspertów od benefitów pracowniczych lub firm konsultingowych, które pomogą Ci wybrać najodpowiedniejsze benefity i zarządzać nimi.
 5. Rozważ wprowadzenie programów kafeteryjnych: Programy kafeteryjne pozwalają pracownikom wybrać benefity, które są dla nich najważniejsze. Mogą to być na przykład bony na zakupy, dofinansowanie do kursów językowych czy karty sportowe.
 6. Regularnie przeglądaj oferowane benefity: Pamiętaj, że potrzeby pracowników mogą się zmieniać z czasem. Regularne przeglądy i aktualizacje pakietu benefitów są kluczowe, aby zapewnić, że nadal odpowiadają na potrzeby i oczekiwania zespołu.

Benefity dla pracowników - przykłady

Możliwości wyboru benefitów dla pracowników są praktycznie nieograniczone. Poniżej prezentujemy kilka popularnych kategorii.

Najpopularniejsze benefity dla pracowników

 • Prywatna opieka medyczna: Możliwość korzystania z prywatnej opieki medycznej to jeden z najbardziej pożądanych benefitów przez pracowników. Zyskują oni dostęp do szerokiego spektrum usług zdrowotnych i możliwość skorzystania z nich w dogodnym dla siebie czasie i miejscu.
 • Karta sportowa: Pracownik otrzymuje możliwość korzystania z wielu obiektów sportowych, takich jak siłownie, baseny czy kluby fitness.
 • Dofinansowanie do szkoleń: Firmy często dofinansowują lub pokrywają koszty szkoleń i kursów, które pozwalają pracownikom rozwijać swoje umiejętności i kwalifikacje.
 • Nauka języka obcego: Pracodawcy mogą finansować kursy językowe, aby pomóc swoim pracownikom rozwijać umiejętności językowe, co jest szczególnie ważne w przypadku firm międzynarodowych.
 • Bony zakupowe: Pracownicy otrzymują karty podarunkowe, które mogą wykorzystać w określonych sklepach czy restauracjach.

Tanie benefity dla pracowników

 • Dodatkowy płatny urlop: Udzielenie dodatkowego dnia wolnego, na przykład w dzień urodzin pracownika, jest niewielkim kosztem dla firmy, ale może przynieść duże korzyści pod kątem satysfakcji pracownika.
 • Przekąski w biurze i wspólne lunche: Dostarczanie pracownikom przekąsek, owoców oraz organizowanie lunchy firmowych to relatywnie niski koszt, który może poprawić zadowolenie pracowników i stworzyć bardziej przyjazną atmosferę w miejscu pracy.
 • Dofinansowanie do kursów online: Dzięki szerokiej gamie dostępnych kursów online, firmy mogą oferować swoim pracownikom możliwość rozwijania umiejętności w konkurencyjnych cenach.

Darmowe benefity dla pracowników

 • Elastyczne godziny pracy: Dają one pracownikom możliwość dostosowania harmonogramu pracy do własnych potrzeb, co przekłada się na lepsze samopoczucie i większą efektywność.
 • Praca online: Praca zdalna to coraz częstszy benefit, który nie tylko nie generuje dodatkowych kosztów dla firmy, ale także daje pracownikom większą swobodę i komfort pracy.
 • Zgoda na korzystanie ze sprzętu służbowego do celów prywatnych: Umożliwienie pracownikom korzystania ze sprzętu służbowego na własne potrzeby jest formą benefitu, która nie generuje dodatkowych kosztów dla firmy.

Nowoczesne benefity dla pracowników

 • Benefity związane z mental wellness i work-life balance: Coraz więcej firm inwestuje w zdrowie psychiczne swoich pracowników. Jest to wyrazem troski o dobrostan psychiczny zespołu. Firmy oferują na przykład możliwość skorzystania z usług psychologa czy psychoterapeuty, jak na przykład z terapii w Wellbee.
 • Posiłki pracownicze: Firmy mogą oferować swoim pracownikom bezpłatne lub subsydiowane posiłki. Może to być na przykład dostęp do stołówki w biurze lub dofinansowanie do obiadów.
 • Programy kafeteryjne: Są to programy, które pozwalają pracownikom samodzielnie wybrać benefity spośród szerokiej gamy opcji. Przykładem może być dofinansowanie do biletów do kina, teatru, na koncerty, dofinansowanie do zajęć sportowych czy wyjazdów turystycznych.
 • Zajęcia jogi w biurze: W trosce o dobrostan pracowników, firmy często organizują różnego rodzaju zajęcia relaksacyjne i sportowe, takie jak joga czy medytacja.
 • Wolne w dniu urodzin: Coraz częściej firmy wprowadzają praktykę udzielania wolnego dnia w dniu urodzin pracownika.
 • Zwrot kosztów usług internetowych i zakupu akcesoriów biurowych: Jeżeli pracownik pracuje zdalnie, pracodawcy mogą pokrywać część kosztów związanych z utrzymaniem stanowiska pracy w domu.
 • Grupowe ubezpieczenie na życie: Firmy często oferują swoim pracownikom dodatkowe ubezpieczenie na życie, co jest oznaką troski o ich bezpieczeństwo.

Pamiętaj, że dobór odpowiednich benefitów dla pracowników to proces, który wymaga analizy i dostosowania do indywidualnych potrzeb i oczekiwań pracowników. Warto rozmawiać z pracownikami, pytać o ich preferencje i regularnie aktualizować pakiet benefitów, aby był on jak najbardziej atrakcyjny i skrojony na miarę potrzeb pracowników.

Wellbee - Redakcja Wellbee
Wellbee - Redakcja Wellbee
Redakcja Wellbee
Wellbee.pl to platforma psychoterapii i rozwoju osobistego. Znajdziesz tu wykwalifikowanych specjalistów zdrowia psychicznego oraz materiały psychoedukacyjne. Twoje zdrowie zaczyna się w głowie!

Potrzebujesz terapii lub konsultacji?

+48 22 307 32 24Czynne od poniedziałku do piątku 8-21
Weekendy od 10 do 14

Jesteś w kryzysie, a sytuacja, w której się znajdujesz, zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu?

112Zadzwoń pod numer alarmowy
116 111Telefon zaufania dla dzieci i młodzieży
Wellbee Sp. z o.o.
ul. Chmielna 2/31
00-020 Warszawa
Znajdziesz nas na: