Tomasz Szelągowski

humanistyczno-egzystencjalna
Problemy w związku
Interwencja kryzysowa
Złość
Stres
Samotność
Zaburzenia osobowości
Neuroróżnorodność
Nastrój
Satysfakcja z życia
Uzależnienie
Strata
Trauma
Work-life balance
Lęki
Ból i choroba
Brak motywacji
Doświadczenie przemocy
Stres w pracy
Terapia par
Wypalenie zawodowe
Problemy intymne
Ciężka choroba
Online/W gabinecie
Wołoska 52a/3, Warszawa
Język
Doświadczenie
6500+ godzin

Doświadczenie

Od ponad 20 lat zawodowo zajmuję się pomocą ludziom w mierzeniu się z ich codziennością i wyzwaniami. Swoją pracę zaczynałem w Stowarzyszeniu Monar, gdzie wspierałem osoby uzależnione. Przez 14 lat byłem wychowawcą, liderem zespołu wychowawczego i twórcą programów autorskich w Zakładzie Poprawczym w Białymstoku. Przez lata obserwowałem osoby z różnych środowisk, które doświadczały często ekstremalnych sytuacji. Te doświadczenia wzbogaciły mój warsztat psychoterapeutyczny. Dzięki nim mogę dzielić się z pacjentami dystansem i przedstawiać bardzo różne perspektywy sytuacji, w których sami się znaleźli. Od 2018 roku prowadzę prywatną praktykę terapeutyczną (zarówno w gabinecie, jak i online).

Podejście w terapii

W swojej pracy stosuję podejście humanistyczno-doświadczeniowe. Korzystam też z dorobku i tradycji innych szkół terapeutycznych. Pracuję w oparciu o triadę Carla Rogersa, dlatego jako terapeuta staram się być autentyczny, akceptujący i empatyczny. Staram się nikogo nie oceniać. Pacjentów przyjmuję takimi, jakim są – wierzę, że każdy jest najmądrzejszy w swojej własnej sprawie. Ja, jako terapeuta mogę być jedynie towarzyszem w podróży, polegającej na odkrywaniu własnych potrzeb, pragnień, emocji, a także ograniczeń. W dalszym kroku, podczas spotkań terapeutycznych, wspólnie z pacjentami skupiamy się na akceptacji samego siebie i nauce życia na własnych zasadach. To natomiast jest podstawą do budowania zdrowych relacji z rodziną, bliskimi oraz dalszym otoczeniem. Praca z osobami uzależnionymi (niezależnie od obszaru uzależnienia), to dla mnie przede wszystkim całościowe podejście do osoby – poszukiwanie przyczyn, a nie tylko skupianie się na objawach, utrudniających codzienne funkcjonowanie. Swoją pracę poddaję systematycznej superwizji – indywidualnej i grupowej (aktualnie pod okiem superwizora Krzysztofa Parusińskiego i Piotra Fijewskiego).

Edukacja

Ukończyłem czteroletnie szkolenie psychoterapeutyczne w Szkole Psychoterapii przy Ośrodku Pomocy i Edukacji Psychologicznej Intra w Warszawie. Od 2011 roku jestem certyfikowanym specjalistą terapii uzależnień. Absolwentem Specjalistycznego Szkolenia w dziedzinie terapii i rehabilitacji uzależnienia od narkotyków prowadzonego przez Instytut Psychologii Zdrowia Polskiego Towarzystwa Psychologicznego. Jak również pedagogiem, nauczycielem dyplomowanym, a także socjologiem. (Ukończyłem studia magisterskie w Instytucie Stosowanych Nauk Społecznych Uniwersytetu Warszawskiego.)

Dodatkowe informacje

Jestem otwarty, ciekawy ludzi i świata. W życiu i w pracy hołduję zasadzie, że nic nie jest czarno-białe. Podczas terapii wspólnie z pacjentami analizujemy różne odcienie szarości, czyli wszystko to, co znajduje się pomiędzy kategorycznymi osądami, motywacjami i postawami. Pomagają mi w tym często przykłady znane z szeroko rozumianej popkultury. Prywatnie jestem dumnym ojcem, kolekcjonerem muzyki i wspomnień z podróży, a także fanem fotografii analogowej.

Emocje
Złość
Stres
Zaburzenia osobowości
Neuroróżnorodność
Nastrój
Trauma
Lęki
Brak motywacji
Rozwój zawodowy
Work-life balance
Stres w pracy
Wypalenie zawodowe
Relacje
Problemy w związku
Samotność
Terapia par
Problemy intymne
Kryzys
Interwencja kryzysowa
Uzależnienie
Strata
Doświadczenie przemocy
Ciężka choroba
Umysł i ciało
Satysfakcja z życia
Ból i choroba
Umów wizytę
pon
wt
śr
czw
pt
sob
niedz
Wolne terminy
-