W poprzednim kursie bardziej teoretycznie rozmawialiśmy o emocjach, a teraz rozpracujmy je na elementy pierwsze.
O emocjach powstają opasłe tomy książek, ale przecież nie od razu Rzym zbudowano! Na warsztat weźmiemy kilka emocji podstawowych, po to, aby zbudować kontury emocjonalnej mapy. Do tego kursu potrzebna jest Twoja uważność, zaangażowanie i praktyka.
Nazywam się Joanna Gutral, jestem psycholożką i psychoterapeutką poznawczo-behawioralną. Od lat edukuję w zakresie zdrowia psychicznego: na blogu, w mediach społecznościowych, w podcastach. Zapraszam do wspólnej przygody!
Ten kursu pozwoli Ci lepiej zrozumieć podstawowe emocje, które odczuwasz na co dzień. Dzięki wiedzy, którą tutaj przyswoisz, będzie Ci łatwiej rozpoznawać u siebie i być może u innych oznaki smutku, lęku, złości, wstrętu i radości. Jedyne, czego potrzebujesz, to Twoja uważność i gotowość, by zacząć naukę. Jeśli chcesz, możesz mieć przy sobie długopis i notes do zapisania ważniejszych dla Ciebie myśli.
Zacznijmy od pierwszego doświadczenia! Nie ma tu dobrych ani złych odpowiedzi. Chodzi wyłącznie o to, co czujesz i myślisz. Najpierw spróbuj przyjrzeć się przekonaniom, jakie posiadasz na temat emocji. To bardzo ważne, bo sposób, w jaki myślimy o emocjach, wpływa na sposób ich regulowania i przeżywania.
W ćwiczeniach do tej lekcji znajdziesz listę stwierdzeń. Zastanów się, w jakim stopniu zgadzasz się z każdym z nich:
KWESTIONARIUSZ - trzeba dodać autorów i opracować system na ich zliczanie wedle klucza zamieszczonego pod linkiem. Narzędzie jest dostępne w open access, moim zdaniem nie jest konieczna licencja, ale warto byłoby napisać grzecznościowego maila do autorów polskiej translacji: https://psyarxiv.com/2k54b/download
Back to video: Ten test nie jest narzędziem diagnostycznym. Zapewniam Cię, że wszystko jest z tobą w porządku, bez względu na uzyskany wynik. Ten kwestionariusz pozwala na testowanie przekonań o swoich emocjach po to, by zrozumieć, które z tych przekonań Ci służą, a które niekoniecznie. W czasie kursu przyjrzysz się bliżej emocjom po to, by ich w pełni doświadczać i nauczyć się nowych strategii ich regulowania i przeżywania.
Gotowi? Zaczynamy!
Psycholożka i certyfikowana psychoterapeutka poznawczo-behawioralna (certyfikat PTTPB nr 896), członek Polskiego Towarzystwa Terapii Poznawczej i Behawioralnej oraz European Association for Behavioural and Cognitive Therapies, swoją pracę poddaje regularnej superwizji i intrawizji zespołowej. Z wyróżnieniem ukończyła Podyplomową Szkołę Psychoterapii Poznawczo-Behawioralnej Uniwersytetu SWPS (2016-2020), gdzie również uzyskała tytuł magistra psychologii (2015).
Prowadzi terapię indywidualną osób dorosłych i młodych dorosłych w zakresie zaburzeń nastroju, zaburzeń lękowych i wybranych zaburzeń osobowości. W swojej pracy łączy techniki poznawcze, behawioralne oraz terapię schematów.
Jest doktorantką w katedrze psychologii w Interdyscyplinarnej Szkole Doktorskiej Uniwersytetu SWPS w Warszawie, gdzie prowadzi zajęcia dydaktyczne. W obszarze jej zainteresowań naukowych znajdują się porównania społeczne i temporalne. Zajmuje się również problemem stygmatyzacji osób chorych psychicznie, psychoedukacją i promocją zdrowia psychicznego co realizuje przez portal Zdrowa Głowa, którego jest współtwórczynią.