Siła empatii i życzliwości
Empatyczne rozumienie i pomaganie NIE obejmuje:
- licytowania: „Inni mają gorzej”,
- doradzania: „Ty to powinnaś koniecznie….”,
- pouczania: „Jak tylko zaczniesz pozytywnie myśleć, to świat się zmieni”,
- pocieszania bez pokrycia: „Co cię nie zabije, to cię wzmocni”, „Będzie dobrze”,
- wypytywania: „Opowiedz dokładnie ze szczegółami, co tam się wydarzyło”.
Empatyczne rozumienie i pomaganie zawiera się w takich słowach jak:
- „Jesteś tutaj bezpieczny”,
- „Twoje reakcje są normalne”,
- „Możesz tu być sobą, pokazywać swoje emocje”,
- „Jestem tu dla Ciebie”.
Empatyczne wspieranie pozbawione jest ocen czy tak zwanych złotych rad.
Czasem to także urzeczywistnienie i zwykłe przyznanie, że nie wiemy, jak się zachować lub co powiedzieć. To zapewnienie o swojej obecności, o tym, że jesteśmy gotowi wysłuchać i poświęcić drugiej osobie swój czas. Takie odkrycie przed innymi naszego człowieczeństwa i pokazanie naszej własnej bezradności to zwyczajna, ludzka rzecz.
Potęga pytań
Nie ma jednej, uniwersalnej metody na wspieranie czy pomaganie. Wynika to głównie z tego, że każdy z nas ma inne potrzeby. Mądra pomoc w kryzysie to w pierwszej kolejności zapewnienie możliwości zrealizowania podstawowych potrzeb życiowych. Specjalistyczna pomoc psychologiczna to działanie drugiego rzutu.
Warto więc zapytać o to, czy osoba znajdująca się w kryzysie coś jadła, czy spała. Warto zapytać, co możemy zrobić, aby poczuła się choć w jakimś stopniu bezpiecznie. Potęga pytań jest ogromna, bo właśnie odpowiedzi na nie stanowią najlepsze wskazówki, jak w konkretnym przypadku pomóc. O co więc jeszcze warto pytać?
O to, czego dana osoba potrzebuje i o sposób, w jaki możemy jej pomóc. Po opadnięciu najsilniejszych emocji warto także zapytać, co pomagało danej osobie w trudnych sytuacjach w przeszłości. Co może dać jej chociaż chwilową ulgę, co pomoże choć na moment załapać oddech? Albo co w jej życiu jest ważne? Co daje jej nadzieję, jakie myśli pozwalają jej przetrwać ten trudny czas?
Pamiętajmy jednak, że nie chodzi tu o nadmierne wypytywanie – takie mogłoby raczej przytłoczyć zamiast pomóc. Okazanie spokoju, łagodności i danie czasu na oswojenie się ze swoimi emocjami – oto kluczowa, mądra pomoc w kryzysie psychicznym.