
Wewnętrzny sabotażysta ocenia, krytykuje i czasami wręcz “zżera od środka”. Jak sobie z nim poradzić i żyć pełnią życia?
Wewnętrzny sabotażysta ocenia, krytykuje i czasami wręcz “zżera od środka”. Jak sobie z nim poradzić i żyć pełnią życia?
Zmiany są nieodłączną częścią życia i wiążą się z poniesieniem emocjonalnych kosztów. Jak na nie reagować, aby były narzędziem do rozwoju, a nie autosabotażu?
Gdy dziecko przeżywa trudne emocje, zadaniem rodzica jest się nimi zaopiekować. W jaki sposób więc wspierać dziecko w obliczu wszechobecnego tematu wojny na świecie?
Wsparcie to poduszka bezpieczeństwa i bufor pozytywnie wpływający na nasz dobrostan. Jak wygląda mądra pomoc w kryzysie psychicznym?
Emocje podczas wojny są różnorodne i takie same powinny być sposoby radzenia sobie z nimi. Sprawdź, co może być pomocne i wspierające w obecnej sytuacji.
Często pomocy szukają pary, które spędzają ze sobą w domu zbyt dużo czasu. Bo nagle wychodzą na światło dzienne wzajemne wady. Jak przetrwać kryzys w związku?
Myśli o charakterze zamartwiania się są jak mitologiczna Hydra. Pozbędziesz się jednej myśli, a na jej miejsce pojawią się trzy kolejne. Jak przestać się zamartwiać?
Rozwój osobisty potrafi być toksyczny, jeśli wychodzi z chęci ukarania się za swoje słabości. Jeśli jednak staje się narzędziem do lepszego samopoznania, bez autoprzemocowej narracji, pojawia się szansa na pogłębienie relacji ze sobą. Tylko od czego zacząć?
Czy na pewno Boże Narodzenie to dla wszystkich „najpiękniejszy czas w roku”? O trudnym okresie przedświątecznych i świątecznych zamętów porozmawialiśmy z naszymi specjalistkami.
Święta to czas, w którym możemy odczuwać zarówno spokój i radość, jak i napięcie oraz niezgodę. Warto zatem zatrzymać się na chwilę i sprawdzić, jak chcemy ten okres przeżywać.
W Święta czujemy zwiększone napięcie, a emocje buzują na najwyższych obrotach. Lęki, złość, żale i smutki – to wszystko jest w tym czasie na porządku dziennym.
Konsumpcyjne podejście do życia, traktowanie zakupów jako formy rozładowania napięcia, czy poprawienia sobie nastroju – to wszystko prowadzi do uzależnienia od kupowania. Czym jest zakupoholizm?
Samoutrudnianie to sabotujące działanie, pozwalające na wiarygodne usprawiedliwienie porażki, a w przypadku wystąpienia sukcesu – na jego spotęgowanie. Dlaczego rzucamy sobie kłody pod nogi?
Problemy ze snem, koncentracją, zmęczenie i smutek – to objawy, które jesienią potrafią nieźle dać nam w kość. Skąd się bierze jesienna chandra i jak sobie z nią poradzić?
Strata jest bardziej wszechobecna, niż się wydaje. Tracimy w obliczu zmian, czy różnych decyzji życiowych. Jak wesprzeć siebie albo bliskich w obliczu straty?
Osoby, u których dominuje perfekcjonizm, mają problem z zaakceptowaniem pomyłek i niedoskonałości — zarówno u siebie, jak i u innych. Sprawdź, czy to o Tobie!
Relacja ze sobą wpływa na to, jak funkcjonujemy w kontaktach z innymi, oraz w jaki sposób angażujemy się w to, co dla nas ważne. Jak się ze sobą zaprzyjaźnić i być bliżej siebie?
Jest podstępna i trudno ją wykryć. W somatyzacji przyczyną chorób i dolegliwości bólowych są trudności natury psychicznej, którymi trzeba się zaopiekować.
Ciało i umysł są jak naczynia połączone i wzajemnie na siebie wpływają. Co badać, aby upewnić się, że za gorszym samopoczuciem nie kryje się inne schorzenie?
Czy ciało może “chorować” na stres i w jaki sposób to się objawia? Sprawdź, co z Twoim organizmem robi życie w chronicznym stresie.
Co takiego dzieje się w nas, co powoduje, że gdy nadchodzi upragniony urlop, trudno nam po prostu wypoczywać? Co robić, żeby zapewnić sobie udany odpoczynek?
Depresja poporodowa dotyka 15% matek i 8% ojców. Czym jest depresja poporodowa i jak się objawia? Na co powinny zwrócić szczególną uwagę młodzi rodzice?
Czasami to, co wydaje się nam pozytywnym komunikatem, dla drugiej strony wybrzmiewa zupełnie inaczej. To tak zwane „złe komplementy”, o których warto porozmawiać – szczególnie w kontekście problemów związanych ze zdrowiem psychicznym.
Praktyka uważności pomaga zredukować stres, korzystnie wpływa na pamięć, koncentrację, sen, kreatywność i przetwarzanie emocji. Sprawdź, jak zacząć przygodę z minfulness.
W dobie narcystycznych czasów to, co pokazujemy światu w mediach społecznościowych, staje się dla nas bardziej prawdziwe i ważniejsze niż to, kim naprawdę jesteśmy. Czy zatem nie jest tak, że wszyscy jesteśmy choć trochę narcystyczni?
Anoreksja i inne zaburzenia odżywiania mogą być śmiertelne i dotykają kilku procent populacji. Mimo to cały czas wierzymy w różne mity na temat tej choroby.
Co czuje rodzic, kiedy dowiaduje się, że jego dziecko jest niebinarne? Jak może je wspierać? Zapraszamy do lektury wzruszającego tekstu mamy Wiktora, transpłciowego nastolatka.
Życie na emigracji może wiązać się z szeregiem trudności. Sprawdź, jak zadbać o swoje zdrowie psychiczne mieszkając poza granicami kraju i na co zwrócić uwagę podczas poszukiwania wsparcia.
Atak paniki bywa mylony z objawami zawału albo zasłabnięcia. W artykule opisujemy, czym jest lęk napadowy oraz jak zatrzymać błędne koło lęku.
Dysregulacja emocji bywa trudna do okiełznania. Przedstawiamy sposoby regulowania emocji za pomocą zmian, jakie można szybko wprowadzić w codziennym życiu.