Lęk oswojony – lęk mniej straszny
Oprócz akceptacji książka przedstawia też drugi niezwykle ważny aspekt radzenia sobie z lękiem – oswajanie go. W miejsce dawnych wyuczonych zachowań, kiedy bohater unikał wszystkich sytuacji wywołujących lęk, a co paradoksalnie tylko go powiększało, Nikodem krok po kroku wraz ze swoim nowym przyjacielem radzi sobie wyzwaniami, jakie stawia przed nim świat i których do tej pory unikał ze względu na obezwładniający strach.
Stanowczo uważam, że jest to pozycja warta podsunięcia naszym malusińskim w celu pokazania im, że ,,nie taki lęk straszny, jak go malują” i że jest to stan całkowicie normalny nie tylko w przypadku dzieci, ale też dorosłych. Książka zawiera ponadto zestaw ćwiczeń przydatnych zarówno jednym, jak i drugim.
Praktyka i rozmowa – duet idealny
Ćwiczenia te – osadzone w nurcie terapii ACT – pozwalają na oswojenie i akceptację naszych lęków i strachów. Jest to niewątpliwie cenne wsparcie dla rodziców, wskazujące, w jaki sposób pomóc dziecku w akceptacji jego lęków – można przecież spróbować się z nimi zaprzyjaźnić, podobnie jak zrobił to bohater opowiadania, Znikodem. Ponadto znajdziemy tu propozycje różnych ćwiczeń oddechowych, pomysłowe techniki rysunkowe czy elementy pracy z ciałem.
Na uwagę zasługują także ilustracje – barwne i przykuwające uwagę. Dzięki nim łatwiej czytelnikowi wczuć się w emocje Nikodema-Znikodema. Kiedy chłopiec czuje się przytłoczony lękiem są one ciemne, i smutne, kiedy stopniowo uczy się radzić sobie ze strachem – zmieniają się w kolorowe i dynamiczne, niekiedy wręcz „wyskakujące” ze stron książki.
Pozycja ta z pewnością posłuży według mnie zarówno profesjonalistom pracującym z dziećmi i młodzieżą, jak i rodzicom pragnącym przybliżyć swoim pociechom tematykę świata emocji. Myślę, że to szczególnie ważne, aby przedstawiać dzieciom zagadnienie emocji od najmłodszych lat – tak jak przekazujemy im wiedzę o otaczającym nas świecie.
To kluczowe, aby rodzic tłumaczył, rozmawiał i oswajał z dzieckiem wszystkie lęki i strachy. Dzięki temu dziecko będzie miało szansę wyrosnąć na zdrowego, dobrze funkcjonującego dorosłego, który wie, że każda emocja jest częścią jego samego i że z każdą można sobie w odpowiedni sposób poradzić.