Zawsze warto mieć plan
Przygotowując się do opuszczenia krzywdziciela, warto wypracować sobie swój własny „plan bezpiecznych rozwiązań”. Jest to szczególnie ważne z uwagi na to, że bardzo często wychodzenie z przemocowej relacji stanowi potencjalnie najbardziej ryzykowny i niebezpieczny moment — sprawca bowiem jest w stanie podjąć szereg działań, które uniemożliwią ofierze uwolnienie się spod jego wpływu.
Comito zwraca uwagę na to, jak ważne jest, by ocenić potencjalne zagrożenie, zadbać o wsparcie ze strony rodziny, przyjaciół lub specjalistów, stworzenie sobie spokojnej przystani, w której będziemy się czuć bezpiecznie. Pomocne może się również okazać indywidualne określenie sposobów radzenia sobie z mogącymi się pojawić trudnymi emocjami. Przygotowanie takiego planu to najlepsze, co możemy dla siebie zrobić — szczególnie gdy wiemy, że nadchodzi czas, w którym wiele rzeczy będzie nam trudniej przewidzieć.
Przyszłość bez przemocy
W ostatniej części książki autorka skupia się na zachęcaniu czytelnika do samodzielnego tworzenia projektu czekającej go przyszłości. Na podstawie wiedzy przedstawionej dotychczas, Comito pokazuje, w jaki sposób tworzyć zdrowe relacje. Dowiadujemy się tu więcej o wzajemnej regulacji emocji i sposobach rozwiązywania konfliktów, a wszystko to w oparciu o ćwiczenia pomagające nam sobie uświadomić, czego oczekujemy od swoich bieżących i przyszłych relacji.
Wyobrażenie sobie przyszłości, w której nie będziemy musieli się dłużej bać i w której będziemy mogli zacząć budować spokojne życie, pomaga przejść przez trudny okres uwalniania się ze szponów przemocy oraz minimalizuje trudne emocje z tym związane.
Pamiętajmy, że proces zdrowienia jest w tym przypadku mocno złożony i pełen sprzecznych uczuć. Dochodzenie do równowagi wymaga zarówno czasu, jak i dużych nakładów pracy i świadomego wysiłku. Comito próbuje jednak nas przekonać do tego, że wszystko to jest warte zaangażowania i może nam w efekcie zapewnić lepsze funkcjonowanie w codziennych sytuacjach. Brzmi jak plan, prawda?